Nóra kisgyermekes nő. Most tér vissza a munkaerőpiacra. Ehhez rengeteg döntést kell meghoznia, s ezek a további életét is meghatározzák. Ez afféle túlélőtúra, amelyet egy társasjátékkal modellezett a Jól-lét Alapítvány és a Nóra Hálózat a pénteken rendezett Norvégminta Fesztiválon.
„Néhány héttel vagy a szülés után. Már kimozdulsz. Szeretnél bevásárolni a közeletekben lévő bevásárlóközpontban. De nem engednek be a boltba a babakocsival. Mit teszel? Egyáltalán: felfedezted már a városodat babakocsival?” – ez az egyik eligazító kérdés a társasjáték egyik útelágazásánál. A válasz: az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz (EBH) kell fordulnunk akkor, ha indokolatlanul korlátozzák a mozgásunkat, ha visszük a babakocsit.
A hálózat Nóráról, Ibsen közel 140 évvel ezelőtt írt drámájának hősnőjéről kapta a nevét, aki mind a mai napig a női egyenjogúság jelképe. A mű aktualitását jelképezi a mottó is, amelyet a darabból kölcsönzött a Jól-lét Alapítvány a kisgyerekes anyáknak írt kézikönyvének előszavához. A cél az, hogy a nők – a jelenlegi, ehhez nem túl ideális feltételek ellenére is – a családjukon és az anyaszerepen kívül is kiteljesíthessék önmagukat.
A társasjáték a résztvevőket számos szituációval szembesíti a terhességtől a szülésen át az első munkahelyi konfliktusokig, a család és magánélet összeegyeztetésének nehézségeitől a sikeres munkaerő-piaci visszailleszkedésig. „Mikor mennél vissza dolgozni? Részmunkaidőben? Távmunkával? Hogy oldjuk meg a kisgyerekek elhelyezését, ha nem alkalmazkodik a bölcsőde nyitva tartása a munkahelyi beosztásunkhoz? Egyáltalán: mi van, ha nincs elérhető bölcsődei férőhely?” – záporoznak a kérdések, amelyek megválaszolását a Jól-lét Alapítvány szakértői segítik – ám nemcsak e társasjáték keretei között, hanem a való életben is.