Az uniós tagállamok belügyminisztereinek keddi tanácskozásán szóba került, hogy az idegenrendészeti őrizet visszaállításával lehetne megfékezni a menekültáradatot, amely egyre súlyosabban érinti Olaszországot és Görögországot. Bár Magyarország koránt sincs hasonló nyomásnak kitéve, valószínű, hogy az Orbán-kormány is a radikális megoldásokat részesíti előnyben.
A keddi nap szomorú krónikájából talán az olasz rendőrség akciója marad meg leginkább tudatunkban: hatalmas tusakodás után szállították el ugyanis az olasz–francia határ mentén fekvő Ventimigliából a napok óta ott táborozó migránsok egy részét. Közben drámai képsorok látnak napvilágot a török határt – sokszor kisgyerekekkel a karjukon – ostromló szír menekültek tragédiájáról is. Ezalatt Luxembourgban az uniós belügyminiszterek arról tanácskoztak, hogy mit kell tenni a helyzet kezelésére.
Olasz rendőrök próbálnak elrángatni a francia határtól egy afrikai menekültet Eric Gaillard / Reuters |
A tárcavezetők azt az elképzelést vitatták volna meg, amely az EU-ba érkező menekülteket az egyes tagállamok lélekszáma és gazdasági ereje szerint osztaná szét. Az Orbán-kormány már több ízben elfogadhatatlannak nevezte az elképzelést, amely szerint Magyarországnak valamivel több mint 300 bevándorlót kell fogadnia. Valójában a tárgyalások most inkább arról folytak, hogyan lehetne mérsékelni a menekültáradatot.