– Semmi olyan nem történt, amely miatt a Pedagógusok Szakszervezete megváltoztathatná eddig álláspontját, a vezetőcsere ugyanis önmagában semmit nem jelent – reagált lapunk érdeklődésére Szüdi János, a Pedagógusok Szakszervezetének oktatási szakértője arra, hogy Pölöskei Gáborné, az államfő testvére vezeti majd a Kliket. A szakember szerint a váltás a legjobb esetben is csak azt tükrözheti, hogy az állam esetleg szeretne változtatni az eddigi gyakorlatán, mégpedig úgy, hogy több pénzt ad az állami intézményfenntartó működtetésére. Az ígért forrásokról, a hírek szerint 40 milliárdos gyorssegélyről szólva Szüdi János azt mondta: „A legóvatosabb becslés szerint is legalább 100 milliárd forint kellene ahhoz, hogy a jelenlegi formájában, minden zavar nélkül üzemelni tudjon a Klik az év végéig.” Nem kizárt persze, tette hozzá, hogy az új vezető megbízást kapott a Klik radikális átalakítására, szervezetének és létszámának csökkentésére. Annyi viszont a szakértő szerint biztosan állítható, hogy nincs több mozgástere, mint amennyit a miniszterelnöktől kap.
– Ez egy központi hivatal, ennek a működéséről kizárólag a kormány, azon belül is a kormányfő dönt. Vagyis csak akkor lesz jobb, ha a miniszterelnök úgy akarja – fogalmazott Szüdi János. Kérdésünkre emlékeztetett, hogy a pedagógusok sztrájkbizottságának 25 pontos listájának egyik eleme az: az iskoláknak vissza kell adni a szervezeti, gazdasági, szakmai, munkajogi önállóságukat, csak ennek teljesülése után lehet érdemi változásról beszélni A sztrájkhelyzetről szólva Szüdi János közölte: a sztrájkbizottság még tárgyal a kormánnyal.
Nem érte váratlanul Mendrey Lászlót, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnökét az, hogy Pölöskei Gábornét, az államfő testvérét nevezték ki a Klik élére, mert ez már „régóta a levegőben volt”. Szerinte azonban – függetlenül attól, ki lett az új vezető – a váltásnak nincs gyakorlati jelentősége: az, hogy ezután más irányítja a Klik-et, nem befolyásolja a rosszul felépített szervezet működését. Ezen még Mendrey László szerint az sem változtat, ha a kormányzat valóban komolyabb szerkezeti átalakításokat hajt végre, információik szerint ugyanis tizenkilenc „kisebb Kliket” hoznának létre. Ez azonban – tette hozzá – nem megoldás, nem valódi decentralizálás, hanem csak a problémahalmaz szétterítése.