Jaj a számoknak és szegény gyorshajtóknak
Neoliberális Orbán-kormány?
Schiffer András nyitotta meg a napirend előtti felszólalások sorát az ünnepek előtti egyik utolsó plenáris ülésen. Az LMP frakcióvezetője többek között arról beszélt, hogy a Matolcsy-féle egykulcsos adóval a kormánypártok célkitűzése szerint feltőkésítették volna a nemzeti burzsoáziát és az oligarchákat, amelyek majd munkahelyeket teremtettek volna. Ebből azonban Schiffer szerint semmi nem valósult meg, az alsóbb és középosztály csak vesztett az egykulcsos adón, a kis- és középvállalkozások pedig jószerivel csak egy kötelezően megvásárolandó pénztárgépet kaptak a kormánytól.
Az LMP politikusa szerint az elmúlt évek gazdasági és társadalompolitikájának legnagyobb tragédiája, hogy soha nem látott jövedelemkülönbség van a felső és az alsó jövedelemszint között, a foglalkoztatási számokat pedig csak a közmunka javítja, érdemi munkahelyteremtés nem történt. Schiffer szerint a mostani kormány ugyanazon a neoliberális pályán halad, csak immár fékek nélkül rohan előre.
Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár reagált a kormány részéről. A fideszes politikus szerint nem burzsoáziáról, hanem a nemzeti középosztály megerősítéséről van szó. Az államtitkár statisztikai adatokkal igyekezett igazolni a kormány eredményeit: rámutatva, hogy már az európai kimutatások szerint is emelkedő pályán van a magyar gazdaság.
Cséfalvay hozzátette, hogy a mostani gazdasági növekedés „szilárd, stabil és egészséges” alapokra épül, és bár igaz, hogy volt magasabb növekedés a szocialista kormányok idején, de ezalatt az önkormányzatok, az állam és az emberek is mind eladósodtak. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy ma már nemcsak az export húzza a gazdasági növekedést, hanem a beruházások, az uniós források felhasználásának gyors növekedése és a belső fogyasztás emelkedése is.
Zéró tolerancia a balesetekkel szemben
Mirkóczki Ádám jobbikos képviselő is felszólalt napirend előtt. A radikális párt politikusa arról beszélt, hogy a kormány sok milliárdot igyekszik behajtani az autósoktól, mindezt többek között a traffipaxok számának radikális növelésével kívánják elérni. Mirkóczki szerint ezekre a sebességmérőkre – ilyen arányban – nincs szükség, a balesetek jelentős részét ugyanis a szabálytalan sávváltás és vezetés, nem pedig csak a nagyobb sebesség okozza.
A jobbikos politikus szerint ezeket a forrásokat inkább a védtelen társadalmi csoportok (például idősek) fokozottabb védelmére kellene fordítani. Kifogásolta például, hogy problémás településeken a rendőrség sokszor inkább szórólapozik, mintsem járőrözik. „Az ingerküszöböt már túllépte a valóság” – fogalmazott Mirkóczki Ádám.
Kontrát Károly belügyi államtitkár azzal kezdte reagálását, hogy nemrég díjat vettek át a közúti biztonság fokozása érdekében végzett munkájukért. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy uniós elvárás a közúti balesetek számának csökkentése, a kormány kitűzése pedig az, hogy egyetlen se legyen a jövőben.
Kontrát szerint a traffipaxok számának megnövelését sem a bírságok kiszabása és az abból való pénzek behajtása indokolja, hanem a fokozottabb biztonság elérése. Kontrát a védtelen társadalmi csoportokkal kapcsolatban hozzátette: a Jobbik gyakran kéri számon a közbiztonságot, de a radikálisoknak „csak a szája jár”, miközben nem szavazzák meg a rendet elősegítő törvényeket.
Ki hogyan olvassa a számokat?
„Propaganda és valóság” címmel Mesterházy Attila is szót kért napirend előtt. Az MSZP elnöke többek között arról beszélt, hogy Orbán Viktor legutóbbi nyilvános beszédében azt mondta: nem akar a számok tengerében elveszni. Mesterházy szerint azért, mert a számok nem a jelenlegi kormányt igazolják. Az MSZP elnöke rámutatott, hogy a tej, a liszt, a krumpli és a benzin ára is jóval nagyobb most, mint a kormányváltáskor.
Mesterházy felsorolta azt is, hogy az álláskeresők ötvenöt százaléka több mint egy éve keres állást magának, és jóval több mint a felük már nem kap semmilyen ellátást vagy munkanélküli-támogatást. Az MSZP elnöke rámutatott még az alacsony gyermekvállalási statisztikára, a széles társadalmi különbségre és a gyermekszegénység magas adataira is. Mesterházy beszélt az orvosok és ápolók elvándorlásáról, a közbiztonság érzetének csökkenéséről, az idősek helyzetének rosszabbodásáról is.
A szocialista politikus azt is mondta, hogy a jelenlegi rendszer intézményesítette a korrupciót, ezért csúszott hátrébb az ország a korrupciós felmérésekben is. Ezért kell Önöket leváltatni! – tette hozzá Mesterházy.
Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági miniszter is számokkal válaszolt: egy legutóbbi, a Der Standardban megjelent Mesterházy-interjúban szerinte mindössze huszonnyolc szó szól csak arról, hogy mit tennének a szocialisták a gazdaságban. Cséfalvay szerint ezzel a huszonnyolc szóval az osztrák olvasókat és a magyar választókat is lenézi az MSZP elnöke.
Az államtitkár szerint ideje lenne, ha a szocialisták is színt vallanának és konkrétan elmondanák, hogy mennyire szeretnék a jövőben megadóztatni a tanárokat és orvosokat, mit tesznek majd a bankadókkal és különadókkal, honnan teremtenének forrásokat. „Jó lenne, ha arra is válaszolnának, hogy miként tudják tartani az államháztartás hiányát három százalék alatt, és mit tudnak tenni az államadóssággal!” – válaszolt kérdéssel az államtitkár.
Cséfalvay Zoltán szerint Magyarország igenis jobban teljesít, a fiatalok munkanélkülisége például jóval alacsonyabb az uniós átlagnál, az infláció pedig rekordalacsonyságú.
A KDNP most Antallról diskurál
Lukács Tamás kereszténydemokrata képviselő „Ahová állítasz, ott szolgállak” címmel szónokolt napirend előtt. A KDNP politikusa Antall József miniszterelnökről mint történelmi nagyságról beszélt. Lukács szerint egyedül a KDNP történelmi párt a magyar parlamentben, ezért tud Antall emlékének örököse lenni, miközben politikai hamiskártyások próbálják meg kihasználni azt. A kereszténydemokrata politikus hangsúlyozta, hogy a Fidesz-KDNP pártszövetség halad tovább az antalli úton, és megvalósítja mindazt, amit a volt miniszterelnök megálmodott.
Rétvári Bence közigazgatási államtitkár tragikusnak nevezte, hogy Magyarország első szabadon választott miniszterelnöke nem tudta kitölteni kormányfői ciklusát. A KDNP-s politikus ezt követően röviden ismertette Antall József életútját és politikai karrierjét, rámutatva többek között: csak Antall tudta egyben tartani az akkori MDF-et.
Rogán és a rezsi: senki többet harmadszor
Rogán Antal fideszes frakcióvezető a harmadik rezsicsökkentésről beszélt utolsó napirend előtti felszólalóként. A kormánypárt politikusa azt mondta: a Fidesz januári, kihelyezett frakcióülésén dönt majd a következő rezsicsökkentésről. Rogán hangsúlyozta, hogy az ellenzék dühödten támadta a bejelentést, pedig az elmúlt időszakban bebizonyosodott, amit ők tagadtak: igenis van lehetőség a rezsiárak csökkentésére.
A fideszes politikus szerint ezzel ugyanakkor még a felét sem adták vissza azoknak az emeléseknek, amelyeket a Gyurcsány-Bajnai kormányzati években kénytelen volt elszenvedni a lakosság. „Az emberek még messze nem kapták vissza azt, amit Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon kivettek a zsebükből” – folytatta Rogán.
A frakcióvezető hangsúlyozta, hogy a magyar családok fizették eddig a legmagasabb árat Európában a villamos és gázenergiával kapcsolatban. Rogán szerint a magyar családok még most is többet fizetnek az európai átlagnál, ezért törekedni kell arra, hogy ez az adat megváltozzon. Ez lesz szerinte az irányadó a harmadik rezsicsökkentés kialakításakor. Rogán bejelentette, hogy megalakult a vonatkozó fideszes munkacsoport, és készülnek a szükséges lépések megtételére.
Fónagy János fejlesztési államtitkár reagált a kormány részéről. A fideszes politikus is vállalhatatlannak nevezte, hogy a magyar családok messze a legmagasabb rezsidíjakat fizették az elmúlt időszakban. Az államtitkár felsorolta az eddigi csökkentés eredményességét, hangsúlyozva: sok milliárd maradt a családok zsebében, köszönhetően a kormányzat intézkedéseinek. Fónagy hozzátette, hogy a rezsicsökkentés az ellenzék és Európa állandó kereszttüzében áll, ezért kellett törvénnyel megvédeni az intézkedést; amelyet azóta számos európai ország is követni készül.
„A rezsicsökkentés nem egy, két vagy több alkalomra szóló intézkedés, hanem egy kormányzati gondolkodásmód” – tette világossá a Fidesz-KDNP szándékait az államtitkár.