„Az Altus nem politizál. Van elegendő terepem a politizálásra” – mondja Gyurcsány Ferenc, akinek cége uniós megbízást nyert el. Lázár János Brüsszelben tolmácsolja emiatti aggodalmát, ott viszont remélik: a magyar hatóságok együttműködnek a céggel.
Napokon belül levelet küld Lázár János, a Miniszterelnökség irányítója az Európai Bizottság regionális támogatásokért felelős főigazgatójának, Walter Deffaának, mert a kormány szerint Brüsszelnek újra kell gondolnia, hogy Gyurcsány Ferenc cégét, az Altus Zrt.-t bízta meg a következő uniós fejlesztési ciklus tervezési dokumentumainak elemzésével. Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár lapunknak azt mondta, Lázár személyesen is tudatni fogja Deffaával a kormány aggodalmait, amikor májusban Brüsszelben találkoznak.
Azt a kabinetben is tudják, hogy az Altus megbízásának nincs köze a 2007 és 2013 közötti EU-források felhasználásához. Egy kormányzati politikus szerint mégis bizarr, hogy Gyurcsány cége nyerte az uniós tendert, mivel eddig csak külföldi munkái voltak, most viszont minden, a hazai fejlesztéspolitikai rendszerrel összefüggő papírt láthat. A békemeneteket szervező Civil Összefogás Fórum nyílt levelet írt a bizottság elnökének, Jean-Claude Junckernek, követelve, hogy az Altust zárják ki a magyar tervek ellenőrzéséből. A megbízás ellen a Fidesz és a Jobbik is tiltakozott.
„Nem vagyok üzletember. Politikus vagyok, akinek van tulajdona. Másnak háza, autója van, nekem vállalataim is, de vigyázok, hogy ez ne keveredjen a politikával” – mondta Gyurcsány, amikor megkérdeztük, nem okoz-e feszültséget pártos és üzleti tevékenységének összehangolása. Példaként hozta: ipari vállalkozásai nem pályáznak EU-támogatásra, tanácsadó cége nem vállal hazai megbízásokat. „Elnyertünk egy 28 országra kiterjedő munkát. Nem kell félni, a cég azonos értékelési standardokat használ Portugáliától Dániáig” – jelentette ki. „Európában normális, ha egy cég szakmai munkája nem függ tulajdonosa politikai szimpátiájától” – felelte arra, mit szólt volna, ha miniszterelnöksége idején Orbán Viktor cége kap ilyen feladatot. „Az Altus nem politizál. Van elég terepem a politizálásra” – mondta, hozzátéve: a cég nyilvános fejlesztési programokat elemez, nem végez pénzügyi ellenőrzést, nem kontrollálja a kormány által felállított intézményrendszert.