És tényleg jöttek a többiek.
– Ketten befogták a számat, lefogtak és megerőszakoltak. Kiss volt a harmadik. Nem volt kegyelem. Ecetes vizet készítettek oda, hogy azzal mosakodjak. A nyugtatót, amit kaptam, később a rendőrség megtalálta és lefoglalta.
Kiss László néhány hete azt mondta, már kikérte a per aktáit, egy másik jogi eljárás keretében szeretné bizonyítani, hogy koncepciós szempontok alapján született meg 1961-ben és ’62-ben az elsőfokú és a jogerős ítélet.
– Nem lesz könnyű dolga – jelentette ki erre a Népszabadságnak az úszókat egykor kihallgató rendőrtiszt, aki később újságíró lett. Martinkó Károly azt mondta: a védelem azt állította, hogy a rendőrségen befolyásolták a tanúkat, köztük azt a karbantartó kőművest is, akinek vallomása perdöntő lehetett volna Kiss egyik tettestársa, Lantos László szerepének tisztázásában.
Martinkó „hadnagy” azt állítja, semmiféle pressziót nem gyakoroltak, sőt, kollégái figyelmét felhívta arra, hogy válogatott sportolókról van szó, különösen lelkiismeretesen kell a kihallgatást elvégezni. Lantos a bírósági szembesítésen azt mondta, érzése szerint megfélemlítették a kőművest, hogy ellene valljon. A karbantartó könnyeivel küszködve mondta, „eddig sajnáltalak, Lantos, de aki ilyen valótlanságot tud mondani rólam, azt nem sajnálom”. Lantos azt felelte: nincs rászorulva a tanú sajnálatára.
Takáts Zsuzsanna az RTL-nek nyilatkozva felidézte azt is: sokáig szülei elől is titkolta a történteket, végül barátnője unszolására fordult a rendőrséghez. Nevelőapjáról – akiről az jelent meg, befolyásos ember volt – az interjúból kiderült, hogy cipészmesterként dolgozott. A férfit megfenyegették, megverték, a családot atrocitások érték, és pénzt kínáltak azért, hogy a lány vonja vissza a feljelentést. Takáts Zsuzsanna úgy gondolja, az erőszaktevők kevesebbet kaptak, mint amennyit megérdemeltek volna.
|
Kiss László azt állítja, hogy koncepciós per zajlott Veres Viktor / Népszabadság |
– A tárgyaláson nem éreztem a megbánást, nem is értették, mit keresnek ők ott. Ma sem érzem a megbánást – fogalmazott Takáts Zsuzsanna. – Utálattal néztek rám. Nem fogták fel, hogy mit tettek. Nem tudtam megbocsátani nekik. És nem is kértek bocsánatot. Felbosszantott, hogy Kiss koncepciós perről beszélt. Én is tudom, ő is pontosan tudja, hogy mi történt. Ötvenöt év után sem fogja fel, hogy mit követett el. Ha most újra találkoznánk, ugyanúgy nézne rám a hideg kék szemeivel, mint amikor megerőszakolt.
Az asszony később említést tett arról is, örült a Kiss-úszótanítványok sikereinek.
Kiss – aki 3 év két hónap börtönbüntetést kapott, de végül húsz hónap után szabadult, majd sikeres úszóedző lett, számos állami kitüntetést kapott – Takáts Zsuzsanna nyilatkozatát követően azt mondta az RTL Klubnak: Örül neki, hogy a hölgy él, „akkor legalább valami esély van rá, hogy megoldódik a dolog”. Lantos László, aki az erőszak után hosszú időn át sikeres sportújságíró volt, azt nyilatkozta, örülne, ha a hölgy elmondaná a teljes igazságot, mert „így végre kiderülne, hogy bennünket, hármunkat ártatlanul ítéltek el. Kiss Lacit egy becsületes, sikeres élet után két nap alatt keresztre feszítették, mint Jézus Krisztust”.