Robbant a bomba
Az agrártámogatási botrányt Gőgös Zoltán robbantotta ki 2013-ban, kiderítve, hogy három érdekcsoportban összesen 46 cég és 31 magánszemély próbálkozott azzal, hogy az uniós területalapú támogatásokat illegálisan felvegye. A botrányról bővebben itt olvashatnak.
A pénzügyi nyomozók eddig 79 gyanúsítottat hallgattak ki, hárman vannak házi őrizetben. A nyomozás határideje 2015. február 11-e, az elkövetési érték, azaz a jogosulatlanul igényelt támogatás összege másfél milliárd forint.
Ez az elmúlt évek egyik legkiterjedtebb csalássorozata, amelyben politikailag beágyazott hivatalnokok, de újságírók is részt vettek (köztük volt Újvári Miklós, a Világgazdaság akkori felelős szerkesztője, akit Budai Gyula, a vidékfejlesztési tárca parlamenti államtitkára „buktatott le”). A csalássorozatban bennfentes földhivatali és számítástechnikai ismeretekkel rendelkező, hamarjában létrehozott „cégek” úgy igényeltek jogalap nélkül területalapú támogatást (hektáronként 69 ezer forintot) az MVH-n keresztül, hogy elgondolásuk szerint a földekre más gazda nem jelentkezett. Ehhez komoly segítséget kellett kapniuk az MVH-ból, ugyanis pontosan be kellett rajzolniuk a térképvázlatokon az „üres területeket”.
A nyomozó hatóság nem nevesítette, hogy a volt hivatalnokok közül pontosan kiket gyanúsít. Csak arról tudni: a csalási botrány kirobbanása után a nyomozást kiterjesztették az MVH több milliárd forintra rúgó informatikai beszerzéseire is. Ez pedig Hörömpő időszakában történt. Az MVH-s főigazgató a kamarához kerülve is elképesztő költekezésbe kezdett (32 járműből álló autóflottát és több száz laptopot rendelt egyenként félmilliós értékben), de rövid ténykedés után megváltak tőle.
A nyomozás megkezdése után nem sokkal jóval alacsonyabb poszton, a Ceglédi Földhivatal élén találta magát. A kényszerű váltást akkor azzal indokolta, hogy elege lett a Budapestre való ingázásból. A környékben mégis inkább arról beszéltek, hogy a kamarai alelnök és gyümölcstermelő birtokos, Kis Miklós Zsolt – aki januártól a Kecskemétre költöztetett, Lázár János felügyelte vidékfejlesztési államtitkárságot vezeti – hozzásegítette régi barátját és iskolatársát a hivatalhoz. Kerestük Hörömpőt a Ceglédi Földhivatalban, ahol azt mondták: már régen nem dolgozik ott.
Területalapozás
A nyomozás tizenötezer hektárnyi földterületre és több mint ötven vállalkozás jogosulatlanul benyújtott kérelmére terjed ki. A cél a 69 ezer forint/hektár megszerzése volt. A nyomozó hatóság titkosszolgálati eszközöket is igénybe vett a felderítés során. A területalapú támogatás Magyarországon 2007 és 2013 között 5,88 milliárd eurót tett ki. A támogatást a földhasználó igényelhette, de az gyakran a földet bérbe adó tulajdonosokhoz került.