A Civil Közoktatási Platform szóvivője, Törley Katalin is üdvözölné az iskolai autonómia növelését, de szerinte „ez apró Klikekkel nem fog működni”.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetét vezető Mendrey László sem fogadta kitörő jókedvvel a döntést: „A központosítás a legjobb módja, hogy feltűnés nélkül lehessen a lehető legtöbb pénzt kivonni az oktatásból.”
|
Ennyike Koncz György / Népszabadság |
Önállóbbak lesznek az igazgatók
Egy meghatározott keretből maguk gazdálkodhatnak, illetve munkáltatói döntések gyakorlásában egyetértési jogot kapnak.
„A nullához képest elmozdulás” – ironizált Törley, de elmondta konkrét kritikáját is: „A nem teljes gazdasági önállóság súlyosan csorbítja az igazgatók jogkörét.”
Megszűnhet a vegyes fenntartás
Balog Zoltán szerint nem volt hatékony, ezért minden önkormányzattól elvennék a jövőben a működtetési feladatokat is.
„Az alapgondolat jó, mert a kettős irányítás okozott gondokat. A baj az, hogy itt is folytatódik a centralizáció” – mondta Nahalka, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy ennek köszönhetően a gazdagabb önkormányzatok lehetőségei is szűkülnek, hogy több pénzt rakjanak az iskolájukba.
Törley sem érti, hogy az önkormányzatok miért nem kapnak nagyobb bizalmat: „Sok kérdésről helyi szinten kellene dönteni. Más kérdéseknél, például a szegregáció problémájában indokolt lenne a magasabb szintű döntéshozás.”
|
Fotó: Koncz György / Népszabadság |
„Nem farigcsálni kellene, ami nem működik, hanem meghatározott alapértékekre felhúzni egy jól működő, európai szinten versenyképes oktatási rendszert” – mondta Törley, aki szerint egyébként is bebizonyosodott, hogy „az állam nem jó gazda”.
Két évig még dolgozhatnak a nyugdíjas pedagógusok
„Sok helyen megszűnt volna tantárgyak taníthatósága” – üdvözölte a lépést Törley Katalin, hozzátéve, hogy több területen nagyon nehéz fiatal pedagógusokat találni.
Nahalka István azonban hosszabb távon láttatta, hogy egy ilyen szükséges, de egyszerű húzás miért csak elodázza a gondokat: „A természettudományokat tanító tanárok korfája megmutatja, hogy semmilyen továbbfoglalkoztatás nem oldja meg a problémát.”
|
Fotó: Koncz György / Népszabadság |
Differenciált béremelés
A pedagógusoknak 2013 óta öt lépésben adott béremelés utolsó bértömegéből igazgatói és tankerületi döntésre különböző mértékben részesülhetnek a tanárok.
„A szakszervezetekkel nem egyeztetett senki. Ez teljességgel elfogadhatatlan, egységes béremelésről volt szó”
– fakadt ki Mendrey László.
Törley Katalin szerint is feszültséget fog generálni a lépés, mert „egy hirtelen döntéssel változtattak a mindenkinek beígért béremeléssel szemben”. Hozzátette, hogy a minőségi munka honorálása fontos lenne, de ebben a formában ez elfogadhatatlan.
A pedagógusok munkáját segítő dolgozók idén kétszer 35 000 forintos juttatásra, jövőre pedig 10 százalékos béremelésre számíthatnak.