A beruházással nem várhattak őszig, mivel akkor elbukták volna az unió 345 milliós támogatását. Ezért belefogtak májusban, ám a 2014-es szezonra csak a fából ácsolt lejárók, napozóteraszok és öltözőfülkék készültek el, emellett 186 méter hosszan és 5-15 méter szélesen megszórták homokkal a partot. A strand füvesítése és a gyerekeknek tervezett vizes játszópark nem volt sehol. Hidvégi József, az 5300 lelkes város fideszes polgármestere akkor azt ígérte, hogy 2014 végéig befejezik a beruházást.
|
Fonyódi partszakasz strandszezon idején A szerző felvétele |
Ám a sándortelepi strand az idei nyárra sem készült el. Június végén több tucatnyi munkás dolgozott azon, hogy legalább a főszezonra, vagyis július közepére befejezzék a beruházást. Az újabb késés okáról ezúttal is a polgármestert kérdeztük. A posztra októberben újra megválasztott, s immár harmadik ciklusát töltő Hidvégi József elmondta, hogy számos gátja volt a határidő tartásának. Így a kivitelező kiválasztásának közbeszerzését kétszer is sikerrel támadták meg, ezért csak a harmadik alkalommal lett eredményes pályázat.
Aztán szükség volt egy eredetileg nem tervezett partvédőműre, emiatt módosították a tervet, ezért új szerződést kellett kötni az uniós támogatásról. Ez is hónapokba telt. Néha a generálkivitelező is lassított, a munkák költségét ugyanis nehezen tudta megelőlegezni. Az is gond volt, hogy az alvállalkozók teljesítménye gyakran gyenge volt, ezért a kivitelező több partnert is lecserélt. Itt megjegyezte a polgármester, hogy mind nehezebb helyzetben vannak a hazai építőipari vállalkozások, mivel a jó szakemberek külföldre mennek.
A határidő be nem tartásáért a város nem követel kötbért a kivitelezőtől.
A polgármester szerint nincs értelme, mert amennyi kötbér befolyna, annyival kevesebb lenne az uniós támogatás. Az általunk kérdezett jogászok szerint ez nem így van, hisz a kötbér azért követelhető, mert a strand késedelmes átadása miatt a létesítmény révén befolyó pénz kevesebb a reméltnél.
Igaz, itt az önkormányzatnak nincs közvetlen bevétele, hisz a strandon nem szednek jegyet. Azt meg, hogy a strand részleges működése miatt milyen bevételkiesése van a városnak, roppant nehéz kiszámítani.
Mindamellett a strand üzlettulajdonosai és bérlői közül van, aki furcsállja, hogy a város nem él a kötbérezéssel. Ebből arra következtetnek, vagy a kivitelező „csókos", vagy nem is ő a hibás a késésért, hanem a város irányítói és az önkormányzat dolgozói.
Hidvégi József nem látja okát a felelősségre vonásnak, ő inkább azt hangsúlyozza, hogy hamarosan ez lesz a tó legszebb strandja,
s itt van a Balaton leghosszabb plázsa, a fövenyes szórásnak köszönhetően.
Amúgy a strandon működő üzletek tulajdonosai nem fontolgatják, hogy kártérítést követeljenek a kiesett bevételre hivatkozva. Hidvégi szerint felesleges is volna, mert nem lenne jogalapja. A polgármester biztos abban, hogy ezen a strandon mindenki megtalálja a számítását. A megüresedett üzletekért sorba állnak a vállalkozók. Utóbbiak ezt tudják. Ők is inkább azért panaszkodnak, hogy nehéz jó szakácsot, pincért és bolti eladót találni, mert a külföldi bérekkel a balatoni fizetések nem versenyezhetnek.