– Reggelenként elindulunk a városba, csinálunk ezt-azt, elmegy az idő. Délután hazajövünk, onnantól elvagyunk a szállón – mondja a hajdani ökölvívó. Van, aki dolgozni jár, Rácz László például az elmúlt hetekben az önkormányzat egyik ellátó cégénél volt kisegítő. Kóka-Alex István Nyíregyházáról jött ide az élettársával, csak aztán a nő összeállt valakivel, neki meg kitették a szűrét.
Régi sebeket téptek fel a költöztetés tervével
A hajléktalanszálló ügye politikai indulatokat gerjeszt, miután az egri önkormányzat minden különösebb előkészítés nélkül egyszer csak bejelentette: 2011-ben egy sikeres pályázattal közel 200 millió forintnyi pénzt nyert, amiből a felnémeti városrészben, egy korábban megvásárolt erdészeti épületben alakítanak ki új szállót.
Az, hogy Eger Felnémetre akarja kiköltöztetni a hajléktalanokat, régi sebeket tépett fel, és egyes pártoknak politikai tőkekovácsolásra is alkalmat adott. Látszólag a Felnémeti Lokálpatrióta Egyesület a beruházás legfőbb ellenzője, ám a helyiektől úgy tudjuk, leginkább a Jobbik szimpatizánsai ágálnak ellene. Habis László, Eger fideszes polgármestere közleményben tudatta: annak idején a Jobbik önkormányzati képviselői is megszavazták a terveket.
„A disznóólhoz hasonlító rész a városé”
Sokan találgatják, miért pont ezt az épületet vásárolta meg a város. A hajdani irodaház ma is egy működő erdészeti telephely szomszédságában van, nagyjából nyolc kilométerre az egri belvárostól. Nem életszerű, hogy hajléktalanok – akik szerény bevételeiket a belvárosban, kéregetésből szerzik – mindennap ennyit gyalogoljanak oda-vissza: legtöbbjük egészségügyi problémákkal küzd, van, aki csak bottal tud járni.
Az épületet az elmúlt években belülről illegális beköltözők szétszedték, szétlopták, környékét benőtte a gaz. – Az a disznóólhoz hasonlító rész a városé – mutat körbe az erdészeti telep egyik munkatársa, aki azt is tudni véli: ingatlanbiznisz lehet a háttérben. Az itteniek úgy tudják: az erdészettől korábban 16 millió forintért vette meg az épületet egy vállalkozás, a város azonban később ennek többszörösét fizette ki érte.
Zentai László, az egri városháza sajtóreferense szavai szerint 2008 szeptemberében született közgyűlési határozat a vételről. Az önkormányzat az épületet tulajdonló Szalóki Trade Kft.-vel kötött szerződést, amely 70 millió forintos vételárról szólt. Az Opten adatbázisa szerint a Szalóki Trade fő tulajdonosa az az Eger-Invest Zrt., amely ingatlanbefektetéseiről közismert Egerben. Megtudtuk: mióta a város megvette az épületet, az őrzésére egy fillért sem költöttek.
Valójában egyetlen helyszín sem alkalmas
– A Tárkányi úti ingatlan méreteiben megfelelő, még belterületen, és nem sűrűn lakott övezetben fekszik, és a házhoz jelentős telek is tartozik – indokolja a terület kiválasztását Zentai László. – Itt a lehetősége annak, hogy külön ápoló-gondozó részleget hozzunk létre az átmeneti szálláshelyek és éjjeli menedékágyak mellett, s hogy a szükséges, megfelelő színvonalú kiszolgáló helyiségeket kialakítsuk.
|
Mondják azt is, hogy ingatlanbiznisz lehet a háttérben Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Hajléktalanszálló létesítésére a világon sehol nincs „alkalmas helyszín”. Az önkormányzatok mindenütt – többek között a lakosság igényei miatt is – arra törekednek, hogy ezt a fontos szociális feladatot a város kevésbé sűrűn lakott részén lássák el, ezek a területek pedig többnyire a város szélén helyezkednek el. Zentai László közölte: az átköltözés után a régi telephelyen lebontják a használhatatlan melléképületeket, a főépületben pedig más jellegű városi intézmény jöhetne létre. Egyben cáfolta azt az Egerben terjedő pletykát, hogy a már említett ingatlanbefektető cég kaszinónak szemelte volna ki a régi hajléktalanszálló patinás központi épületét.