Munkával ünneplik a munkaszüneti napot
Éppen tíz esztendeje döntött az első Orbán-kormány arról, hogy a közszolgák ünnepe, a Köztisztviselők Napja legyen munkaszünet. Azóta július 1-jén bezárnak a hivatalok, és legfeljebb ügyeletet tartanak, hogy a legsürgősebb ügyek ne szenvedjenek késedelmet.
Most azonban a tavaly kormánytisztviselővé avanzsált köztisztviselők, tehát ünnepeltek munkával ünnepelhetik magukat – hívta fel a figyelmet Fehér József, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) főtitkára. Egy önálló képviselői indítvány alapján – természetesen most is előzetes egyeztetés nélkül – módosították ugyanis a tíz éve érvényes szabályozást, így „az ügyfélszolgálati feladatok ellátásával összefüggő munkakört betöltők esetében a Kormánytisztviselők Napja nem minősül munkaszüneti napnak”.
Fehér József szerint azonban erre a törvénymódosításra nem volt semmi szükség. Elég lett volna alkalmazni a Munka törvénykönyvét, ahogyan tíz esztendeje teszik, hiszen annak rendelkezései a közszolgálatra is érvényesek. Vagyis: a társadalmi szükségleteket kielégítő alapvető közszolgáltatásokat munkaszüneti napon is biztosítani kell.
Ilyen az egészségügyi ellátás vagy a közigazgatásban az ügyintézés is. Az előbbi terület dolgozói ma a Semmelweiss-napot ünneplik, így szintén munkaszüneti nap van; nem dolgoznak a háziorvosok és szünetel a járóbeteg-szakrendelés, míg az alapvető szolgáltatásokat ügyeletek működtetésével biztosítják. A kormányhivatalokban, például a földhivatalokban vagy a munkaügyi kirendeltségeken viszont más a helyzet: nem az eddig megszokott – és a lakosság által elfogadott – ügyeleti rendszerben, hanem teljes kapacitással működnek az ügyfélszolgálatok.
Ez alkotmányellenes, mert megfelelő indok nélkül tesz különbséget a kormánytisztviselők között – állítja az MKKSZ főtitkára. Szerinte az intézkedés ésszerű indok nélkül sújtja mindazokat, akik az ablakok mögött ülve várják a feleket, s azokat is, akik az „ügyfélszolgálati feladatok ellátásával összefüggő munkakört” látnak el, ami mellesleg igen nehezen meghatározható kört jelent. A többieknek viszont be sem kellett menniük a hivatalba.
Ez a megoldás azért is igencsak fura – hoz fel egy újabb szempontot Fehér –, mert a törvénymódosítás megfeledkezett a köztisztviselőkről. Az önkormányzatoknál tehát az ügyfélfogadás ma szünetel. A főtitkár természetesen nem azt szeretné, hogy a polgármesteri hivatalok ügyfészolgálatainál – például az okmányirodákban – dolgozó közszolgákat is rendeljék be, inkább csak a helyzet ellentmondásosságára kíván utalni.
Mellesleg hamarosan az e körben foglalkoztatottak többsége is búcsúzhat a plusz egy munkaszüneti naptól, hiszen az önkormányzatoktól az államigazgatási feladatokat 2014-től a kormányhivatalok veszik át. Tehát vagy harmincezren köztisztviselőből kormánytisztviselővé válnak. Ha pedig a szabályozás változatlan marad, két év múlva július 1-jén az okmányirodák is teljes gőzzel üzemelnek majd.