Mit tervez a devizásokról a kormány?

Nagy a titkolózás a devizahitelesek ügyében. A kormány tárgyalt az ügyről, de nem tudni, született-e döntés. A kormány a Kúriára és az Alkotmánybíróságra várhat, emiatt a parlamentet is később hívják össze a tervezettnél.

Az MSZP felszólítja Orbán Viktort, hogy haladéktalanul hozza nyilvánosságra, mit döntött a kabinet első ülésén a devizahitelek ügyében. Ezt a szocialista Simon Gábor közölte csütörtökön az MTI-vel. Az MSZP elnökhelyettese közleményében sajtóhírekre hivatkozva azt írta, hogy a kormány első ülésén a devizahitelek ügye is szóba kerülhetett. Ám a kormányzat az ülés után semmiféle tájékoztatást nem adott a magyar családok tízezreit súlyosan érintő kérdésről.

Az ellenzéki politikus szerint eljött az utolsó lehetőség, hogy a kormányzat mandátumának lejárta előtt beváltsa évek óta "szajkózott ígéretét" a devizahitelesek problémáinak megoldásáról. Az MSZP felszólítja Orbán Viktort, haladéktalanul hozza nyilvánosságra, mit döntött a devizahitelek ügyében. A kormányzat világosítsa fel az országot, hogyan próbálja meg ciklusának végére rendbe hozni azt, amit bukott gazdaságpolitikájával, a svájci frank árfolyamának bedöntésével okozott – zárul a közlemény.

Orbán Viktor szerdára hívta össze az idei első kormányülést, ahol a Magyar Nemzet értesülései szerint egyebek mellett a devizahitelek körüli helyzetet is áttekintették, konkrét döntés viszon egyelőre nem várható.

Ez alighanem összefügg azzal, hogy – ahogy arról már beszámoltunk – a Kúria hamarosan újabb jogegységi döntéssel segítheti a tisztánlátást a devizahitelekkel kapcsolatban. A Kúria tavaszig az egyoldalú szerződésmódosításokkal kapcsolatban is meghozza jogegységi határozatát, és amennyiben szükséges, a legfelső bíróság kész további döntésekkel segíteni a tisztánlátást ebben a kérdéskörben – mondta Darák Péter, a Kúria elnöke a devizahiteles ügyekről a Heti Válasznak. Szavaiból kiderült: társadalmi csalódottságot érez a legfelső bíróság december 16-i jogegységi határozata miatt, de ez a túlzó elvárásokkal magyarázható.

A devizahitelezéshez kapcsolódó problémák nem vághatók át gordiuszi csomóként, egyetlen mozdulattal – véli a Kúria elnöke. Elmondása szerint nem volt szándék, hogy jelzést adjon a törvényhozóknak, mely pontokon kellene rendezni a kérdést. "A jogalkotók nagy tapasztalatú emberek, a Kúria elnökének üzenete nélkül is tudják, mit kell tenniük" – fogalmazott.

A Kúria máskor tett már jogszabály-módosításra javaslatot, ám ez egy egészen más helyzet, itt többféle alternatíva közül kell dönteni, és az alaptörvénnyel ellentétesnek tartaná, ha a Kúria jogalkotói szerepet vállalna ebben az ügyben. Arról, hogy a jelenlegi árfolyamon vagy a felvételin kell-e elszámolni a devizahiteleket, Darák szerint egyelőre nem lehet beszélni, nem született ugyanis még jogerős döntés ebben a kérdésben, márpedig a Kúria csak ezek alapján hozhat döntést.

Rogán a Kúriát sürgeti

A Fidesz frakcióvezetője arra kérte csütörtökön a Kúriát, minél hamarabb döntsön a devizahitelekkel kapcsolatos még nyitott kérdésekben. Rogán Antal budapesti sajtótájékoztatóján azt kérte a legfőbb bírói testülettől, ne várjon az Európai Unió Bíróságának döntésére, mert semmilyen európai fórum véleménye nem kell, hogy mérvadó legyen a számára. Szerinte a Kúria a magyar joganyag alapján is dönthet a nyitott kérdésekben, így az egyoldalú kamatemelések és az árfolyamrés ügyében. A politikus elmondta, annak örülne, ha még januárban határozna a Kúria, mert akkor a Fidesz január 24-i évadnyitó frakcióülésén is foglalkozhatnának a kérdéssel.

A parlament is csúszik

A Kúria mellett az Alkotmánybíróság döntése is befolyásolhatja a devizahitelesek sorsát, alighanem emiatt is csúszik a kormányzati döntés. Ahogy arról már beszámoltunk, az előzetes tervekhez képest csúszhat a parlamenti szezonkezdés is, az is elképzelhető, hogy csak február elején lesz a tavaszi ülésszak első napja. A Fidesz ugyanis az Alkotmánybíróság devizahitelekkel kapcsolatos döntésére vár. Kövér László házelnök december 16-án jelentette be, hogy várhatóan január közepén kezdenek ülésezni az országgyűlési bizottságok, és január 20-án lesz a tavaszi ülésszak első plenáris napja, de az időpontokról kormányzati körben még azelőtt döntöttek, hogy a Kúria határozott volna a devizahiteles-ügyben, így ez végül átírta a forgatókönyveket.

A Kúria állásfoglalása csalódást okozott a Fidesznek, a kormány pedig időzavarba került, addig ugyanis nem készítheti el saját verzióját a devizahiteles szerződések esetleges korrigálását illetően, amíg a kérdésben az Alkotmánybíróság nem foglal állást, valamint meg kell várnia az Európai Bíróság iránymutatását.

A devizahiteles megoldásról a kormányüléseken rendszeresen tárgyalnak, de a Fidesz–KDNP frakciószövetség kihelyezett ülésén születhet meg a végleges javaslat, ám ennek a frakcióülésnek az időpontja is bizonytalan még.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.