A HM nagyon szeretné rálőcsölni valakire a magyar MiG-eket

Azt javasolta a honvédelmi tárca a vagyonkezelőnek, hogy a hadrendből kivont, de első körben el nem adott MiG–29-es vadászrepülőkre a következő körben minimálár megadása nélkül is licitálni lehessen.

A Honvédelmi Minisztérium azt javasolta a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek, hogy a honvédség hadrendjéből kivont MiG–29-es vadászrepülőgépeket nyilvános értékesítési formában hirdessék meg újra, és engedélyezzék, hogy az egyes repülőgépekre külön-külön, minimálár megkötése nélkül is vételi ajánlatot lehessen tenni. Ez Hende Csaba honvédelmi miniszter írásbeli válaszából derül ki, amelyet Juhász Ferenc szocialista képviselő megkeresésére írt.

„A lebonyolításra kerülő értékesítési eljárásról a nyilvánosság mellett a kialakult gyakorlatnak megfelelően az attaséhivatalokon keresztül külön is tervezzük a potenciális vásárló államok figyelmét felhívni. Az MNV Zrt. vonatkozó döntése 2012. januárjában várható” – olvasható a miniszteri válaszban.

A HM döntésével és javaslatával a Magyar Nemzet csütörtöki száma is foglalkozik, cikkükben többek között azt írják, hogy a szaktárca indítványa azt szolgálja: ne kelljen a minisztériumnak, illetve az államnak feltétlenül egy olyan közvetítői magáncégekből álló kört megbíznia az értékesítéssel, amely rendelkezik a tranzakcióhoz szükséges engedélyekkel.

A Népszabadság megkeresésére a honvédelmi tárca azt a tájékoztatást adta, hogy a lebonyolítás kereteire tett javaslatuk célja, hogy a korábban már pályáztatott 8 darab, valamint további – még pályáztatásra nem került – 16 darab MiG–29-es vadászrepülőgép értékesítése sikeres legyen, és a lehető legmagasabb bevételt hozza. A MiG–29 vadászrepülőgépek egyedi könyv szerinti bruttó értéke (beszerzési nyilvántartási értéke) meghaladja a 25 millió forintot, így az állami vagyon kezeléséről szóló jogszabályok alapján ezen ingóságok elidegenítésére, annak időpontjára és módjára vonatkozó döntés a Vagyonkezelő kompetenciája – írta válaszában lapunknak a HM.

A szaktárca kérdésünkre válaszolva azt hangsúlyozta, hogy a minimálár kikötésétől való eltekintés nem jelenti azt, hogy „a magyar állam, vagy a Honvédelmi Minisztérium mindenáron szeretne megszabadulni a repülőgépektől, ez a lehetőség ugyanakkor nagyobb mozgásteret biztosít a gépek értékesítésekor”. Az eljárás során a legmagasabb érvényes vételi ajánlatokat tevők külön fordulóban, tárgyalásos eljárás keretében történő ajánlatemelésére, illetve arra történő felhívásra is sor kerülhet – hangsúlyozták.

„Fentiek alapján szeretnénk leszögezni, hogy a HM a tárgybeli repülőgépek sikeres és minél jelentősebb bevételt eredményező értékesítése érdekében minden szükséges és lehetséges lépést megtesz annál is inkább, mert védelmi képességeink fenntartása és fejlesztése érdekében az ezévi költségvetési törvény szerint a befolyó bevételeket a Magyar Honvédség technikai modernizációjára használhatjuk fel” – olvasható a HM lapunknak megküldött válaszában.

Mint ismert, a korábban meghirdetett nyolc MiG–29-es pályázatára nyolc érdeklődő jelentkezett, de egy sem tett érvényes ajánlatot. A szintén meghirdetett húsz hajtóművet viszont megvették.

MiG 29-es Kecskeméten - ki viszi már el?
Gárdi Balázs 2003.07.16. Digitális 308. sz. CD. Kecskemét repülőbázis repülőtér, reptér katonai MIG 29-es repülőgépek, vadászgépek, vadászrepülőgép, felszállás-leszállás, honvédség, honvédelem,
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.