Minden egyes ápolónő fizetési papírjával a kormány fog foglalkozni

Ha az önkormányzatok úgy érzik, hogy földhöz vágja őket a kórházaik működtetése, vagy nincs elég pénzük az oktatási intézmények fönntartására, akkor a kormány szívesen szervezi meg, és veszi állami kézbe az egészségügy, illetve az oktatás kérdését országosan is - mondta pénteken este Orbán Viktor kormányfő az Inforádiónak adott nyilatkozatában.

A kormányfő hozátette: meggyőződésem, hogy ma Magyarországon jobban meg tudnánk szervezni tízmillió ember egészségügyi ellátását, ha ez egy állami egészségügyön keresztül történne, és nem széttagolt tulajdonosi struktúrájú, önkormányzati rendszerben. De miután az önkormányzatok a tulajdonosai a kórházaknak, ezért nélkülük és ellenükre nem lehet állami szervezetet kialakítani. A kulcs tehát a megegyezés.

Mint mondta:az önkormányzatok annyira eladósodottak, hogy többségük számára teljesen világos: saját erőből nem fogják tudni működtetni a kórházaikat. A kormány pedig nem akar pénzt adni olyan rendszerek működtetésére, amelyekről az elmúlt években kiderült, hogy csak újra és újra előállítják ugyanazokat a problémákat - fűzte hozzá a kormányfő, aki igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy az államnak, a kormányzatnak jelenleg van-e elég ereje, kapacitása, szakembergárdája ahhoz, hogy ha egészségügyet, oktatást átvesz, akkor azt működtetni is tudja. Mint ahogyan arra a kérdésre is, hogy az utolsó kórház utolsó ápolónőjének fizetési papírját is a kormánynak kell kezelnie, magabiztosan azt válaszota az InfoRádió riporterének: "Persze."

Arra, hogy körülbelül mikorra látja lefolytathatónak az önkormányzatokkal a tárgyalássorozatot, úgy reagált, hogy "ami kívánatos volna, az a következő év első negyedévének vége". Az ideális szerinte az volna, ha már úgy készíthetnék el az önkormányzatok a 2011-es költségvetésüket, hogy a legfontosabb kérdésekről megállapodtak a központi kormányzattal.

Orbán Viktor beszélt a nyugdíjasok helyzetéről is, és közölte: még ebben az évben is kell "a nyugdíjasoknak pénzt küldenünk, hiszen a mindenkori kormánynak kötelessége, hogy az év vége felé újraszámolja - a bekövetkezett áremelések fényében - a nyugdíjak vásárlóértékét, és ha kell, akkor korrigáljon". Így szerinte egy egy százalék feletti nyugdíjemelés az utolsó két-három hónapban esedékessé válik.

Hozátette: a nyugdíjrendszer legnagyobb baját nem magában a nyugdíjrendszerben látja,, hanem a családpolitikában. Szerinte: a magyar nyugdíjrendszernek semmilyen fenntarthatósági gondja nem lenne, ha azzal számolhatnánk a következő húsz évben, hogy egymillióval több ember lép munkaképes korba, mint amennyien vagyunk. A nyugdíjrendszer hosszú távú gondjait jó családpolitikával, sokkal magasabb születésszámmal lehet megoldani. "Erre mi magyarok képesek lehetünk, és szerintem akarjuk is, mert családszerető nép a mienk" - tette hozzá. Ehhez csak arra van szükség, hogy a kormány ne beszélje le a családokat arról, hogy annyi gyermeket vállaljanak, amennyit szeretnének, és akkor a nyugdíjrendszer 25-30 év távlatában nem küzd majd fönntarthatósági gondokkal.

Arra a kérdésre, hogy a magánnyugdíjrendszer elszámolásának ügyében hol tart a kormány és az Európai Unió tárgyalása, azt mondta, az álláspontok messze vannak egymástól, és jelen pillanatban nem is látja ezt áthidalhatónak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.