Elmondásuk szerint már csaknem harminc olyan közfoglalkoztatottat sikerült felkutatniuk, aki hajlandó tanúskodni arról, hogy hasonlóan tetemes, esetenként milliós nagyságrendű útiköltséget (vagy postaköltséget) számoltak el a nevükre, de Jáger Tamáshoz hasonlóan ebből ők sem láttak semmit. A vizsgálóbizottság állítja, hogy a könyvelés szerint 2012-ben és 2013-ban útiköltségként összesen csaknem 100 millió, 2013-ban postaköltségként majdnem 110 millió forintot számoltak el a közfoglalkoztatottak nevén.
Ki tudja, hogy még hány, a gyanú szerint fiktív számla rejtőzik az ORÖ költségvetésében. Makai István példaként elmondta, hogy a kimutatások alapján az ORÖ korábban kétszer 150 ezer forinttal támogatta a Fővárosi Cigány Önkormányzatot. A budapesti testületnek Makai volt az elnöke, aki teljes bizonyossággal kijelentette: nem kaptak ilyen támogatást. Miközben az ORÖ a papírok szerint kétszer 250 ezer forinttal a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémiának is anyagi segítséget nyújtott, az Orbán Viktor miniszterelnök által alapította felcsúti létesítmény közleményben tudatta, hogy az országos önkormányzat nem utalt át számára semmilyen összeget.
A teljesség igénye nélkül: a vizsgálóbizottság az ORÖ módszertani központja, Farkas Flórián elnöki kerete és a jutalomként kifizetett 140 millió forint ügyében is feljelentést tett. Az ellenzéki roma képviselők úgy számolnak, hogy az ORÖ egymilliárd forint körüli összeget költött el törvénytelenül.
Sokadik alkalommal – ezúttal telefonon – próbáltuk elérni Hegedűs Istvánt, az ORÖ elnökét, de nem reagált megkeresésünkre. Bence Gáborné, az ORÖ gazdasági vezetője múlt hét pénteken egy sajtóbeszélgetésen – ahova szerkesztőségünket nem hívták meg – nevetségesnek minősítette a vádakat. Szerinte a „könyvelésben nem jártas" ellenzéki képviselők abszurd számokra hivatkoznak, a „tizedesvesszőkkel vannak problémáik". Az 500 ezer forintos útiköltség valójában 500 forint, a 140 milliós jutalom pedig csak 14 millió.
Az alternatív vizsgálóbizottság tagjai válaszul bemutatták azokat a – közlésük szerint az ORÖ könyveléséből származó – papírokat, amelyek tanúsították, hogy részükről nincs szó tévedésről.
Szintén a múlt héten az ORFK kommunikációs szolgálata megerősítette, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda ismeretlen tettes ellen, hűtlen kezelés gyanúja miatt eljárást folytat az ORÖ-nél. Bence Gáborné gazdasági vezető erről nem tud: úgy vélte, 2011 előtti ügyről lehet szó, amikor még Kolompár Orbán vezette az önkormányzatot.
„Nem félünk a Farkastól!”
Farkas Flórián mondjon le tisztségeiről, az Országos Roma Önkormányzatot oszlassák fel – követeli az a tüntetés, amelyet „Nem félünk a Farkastól!” elnevezéssel szombaton délután kettőkor rendeznek a Kossuth téren. Az esemény főszervezője egy roma aktivista, Bangó Attila „Indián”. A résztvevők a Parlamenttől az ORÖ, majd a Fidesz székháza elé vonulnak.
Az ORFK a folyamatban lévő ügy részleteiről nem adott felvilágosítást, de kérdésünkre annyi kiderült, hogy a szóban forgó feljelentés a közelmúltban, március 9-én érkezett. Több mint valószínű tehát, hogy az eljárás nem Kolompár időszakára vonatkozik, hanem arra, amikor a jelenleg miniszterelnöki biztosként ténykedő Farkas Flórián volt az ORÖ elnöke.
|
Utalásokról senki nem tud Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Az ügyeknek se vége, se hossza. A RomNet a minap adta hírül, hogy az ORÖ nem számolt el tételesen a 2014-ben kapott 101 milliós kampánypénzzel. Az LMP az ORÖ-höz kötődő „Híd a munka világába" foglalkoztatási szövetkezet ügyében perli be a roma önkormányzatot. Az LMP-nek számtalan megválaszolatlan kérdése van, de a szervezet nem tett eleget a párt közérdekű adatigénylésének. Törvényi kötelezettségét megszegve az ORÖ még csak válaszra sem méltatta az LMP-t – áll a párt közleményében. Korábban Farkas Flórián, a szövetkezet vezetője sem volt hajlandó találkozni az LMP képviselőivel.