Igen nagy, milliárdos kártérítéssel tartozik az állam azoknak az utazóknak, akik olyan utazási irodával kötöttek megállapodást, amely csődbe ment, s a vagyoni biztosítéka nem volt elég a befizetett pénz egészének visszaadására. Egy jogerős ítélet értelmében azok követelhetik jussukat, akik az elmúlt öt évben jártak pórul.
Immár jogerős bírósági ítélet rendelkezik arról, hogy az állam köteles megfizetni mindazoknak a kárát, akik valamely utazási iroda csődje után nem kapták vissza teljes egészében a befizetett pénzüket. A Fővárosi Ítélőtábla szerdán kihirdetett ítélete az 5 Kontinens Utazási Iroda néhány ügyfele számára állapította meg az állam kártérítési kötelezettségét – tájékoztatta lapunkat Salamon András, az utasok ügyvédje. Ők az iroda csődjekor csak a pénzük 22 százalékát kapták vissza, ezért fordultak bírósághoz. Az ítélet jogerős, s további pereket generálhat, hiszen ez alapján mindazok követelhetnek az államtól kártérítést, akik az ötéves elévülési időn belül vesztettek rajta egy-egy utazási iroda csődjén.
Várakozó utasok 2012 decemberében a a ferihegyi Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A vagyoni biztosíték a Malév-csőd károsultjaira nem vonatkozik Mihádák Zoltán / MTI |
Aeroviva, 5 Kontinens, Bella Tours, Sopianae Tours, Quitt Tours, Fiesta Travel, Horváth Tours... Hogy összesen mekkora kártérítési kötelezettséget jelent az államnak, ha a felsorolt irodák pórul járt ügyfelei közül mindenki bírósághoz fordul, még nem tudni. Például csak az Aeroviva által hátrahagyott kárigény milliárdos nagyságrendű. Ha egy utazási iroda csődbe megy, a vagyoni biztosítékot szolgáltató biztosító előbb begyűjti a kárigényeket, majd megnézi, hogy az adott „kaució” elegendő-e ezek teljes kielégítésére. Ha igen, fizet, ha nem, mindenki egyenlő arányban, a kárigénye egy hányadát kapja meg. A vagyoni biztosíték csak a szervezett útra (utazást és szállást magában foglaló csomagok) befizetők számára nyújt fedezetet, tehát például a Malév-csőd károsultjaira nem vonatkozik, akkor sem, ha irodától vették a repülőjegyet.