Az anyagiakat firtató kérdéseket a CÖF korábban azzal hárította el, hogy bevételeinek döntő része egyéb adományokból származik. Ezért tucatjával megkerestünk olyan szervezeteket, amelyeket a CÖF honlapja a „támogatók” között tüntetett fel. Mindegyiktől azt kérdeztük, hogy milyen formában és megfontolásból támogatják a CÖF-öt, illetve pénzbeli támogatás esetén mekkora összegről van szó.
A megkeresett szervezetek túlnyomó része nem reagált vagy nem kívánt nyilatkozni, más szervezetekről viszont kiderült, képviselőjük nem is tud arról, hogy támogatnák a CÖF-t. Közéjük tartozott a Magyar Pumi Klub, a református egyház zsinati irodája és egy terézvárosi dalkör.
A megjelenés után a CÖF „nyilvános válaszban” fejezte ki megdöbbenését az „írásműnek nem nevezhető, pártpropagandát szolgáló, lejárató” cikkünk miatt. A CÖF egy későbbi, „helyreigazításként” tálalt közleményében azt írta: a Magyar Pumi Klub vezetőjével és tagjaival „jelentős érdekvédelmi tevékenységet folytattunk, és természetesen ezért pénzügyi támogatást nem kértünk”.
Csakhogy mi értelemszerűen a Magyar Pumi Klub mostani vezetőjét kerestük meg, aki – idézzük – ezt válaszolta: „Az előző elnök 2013-ban elhunyt, halála után vettem át az egyesület elnökségét, és nem volt tudomásom róla, hogy bármiféle kapcsolata lenne a Magyar Pumi Klubnak a CÖF-fel”.
A CÖF hangsúlyozta továbbá, hogy a „cikkíró fantáziájában szereplő református zsinati iroda nem szerepel a támogatói listánkban”. Ehhez képest szerepelt, méghozzá így: MRE Zsinati Iroda. (Az MRE a Magyarországi Református Egyház rövidítése.)
|
Amióta megkerestük a Magyar–Tadzsik Kulturális Kapcsolatok Egyesületét, hogy valóban támogatják-e a CÖF-öt, a szervezetet is levették a listáról (a kép baloldalán a CÖF honlapjának a Google által tárolt korábbi változata, jobbra pedig a retusált lista látható) |
Bár a Csizmadia-féle csapattól eltérően a Társaság a Szabadságjogokért sosem nevezte magát az ország egyik legnagyobb civil szervezetének, a CÖF mégis indokoltnak találta, hogy összemérje magát a TASZ-szal.
„Tényszerű, hogy közösségünk több támogatást kapott az adófizetők egyszázalékos forrásából, mint például a TASZ” – állította a CÖF. Az adóhatóság kimutatása ellenben arról tanúskodik, hogy a 270 CÖF-ös felajánlóval szemben a TASZ-t tavaly 917 adófizető részesítette előnyben, ami több mint háromszoros különbség – a TASZ javára. Ha a befolyt összeget (6,2 millió forint) nézzük, akkor még nagyobb a TASZ fölénye.
Időközben annyi történt, hogy a CÖF honlapján már nem „támogatók”, hanem „partnerek” szerepelnek. A listáról – láss csodát – a Magyar Pumi Klub, a református zsinati iroda és a terézvárosi dalkör is lekerült.
Már csak egyetlen fontos kérdés vár válaszra: milyen pénzekből gazdálkodik a CÖF?
CÖF-fogyatkozás
Alapos pusztítást végzett honlapján a CÖF a múlt heti cikkünk megjelenése óta. A civilosszefogas.hu-n támogatóként feltüntetett több mint 400 szervezet majdnem felét törölték. A „partnerekké” átnevezett listán jelenleg már csak 239 szervezet szerepel. Csodák csodájára az összes olyan szervezetet törölték, amelyeket lapunk megkeresett, és amelyeket cikkünkben megemlítettünk. Így – fájdalom – az Ócsai Birkózókat Támogató Egyesület, a Magyar–Tadzsik Kulturális Kapcsolatok Egyesület, a Veszprém megyei Várpalota–Pétfürdői Kertbarát Kör Egyesület és a Rendészeti Kiképzők Szövetsége sem szerepel a támogatók partnerek „frissített” listáján. (Ny. M.)
|
Találja meg a különbséget! |