Ilyen alapon akár Mátyás királyt is el lehetne ítélni, hiszen álruhában leplezte le a kolozsvári bírót – mondta a tanúkat képviselő ügyvéd a győri bíróságon, ahol az Index munkatársának, Nyilas Gergelynek a büntetőpere folytatódott. Az újságíró Georgij Kulakov kirgiz menekültnek adta ki magát, hogy személyes élményeket szerezzen arról, hogyan bánnak a hatóságok a menedékkérőkkel.
Az újságíró – a Népszabadság egykori munkatársa – saját élményei alapján tudósított az előállításáról, a röszkei átmeneti táborról, a buszútról, végül pedig a Készenléti Rendőrség Rendészeti Igazgatóságának győri udvaráról, ahol eredeti szándéka és a portál ügyvédei tanácsára leleplezte magát. Színes, sorsokat is feltáró riportjában a szerző egyébként az előítéleteknél jóval kedvezőbb képet festett a menedékkérőkkel foglalkozó hatósági emberekről.
Nyilas Gergelyt az Index egyik állandó levelezője feljelentette, s az ügyészség megrovásban részesítette őt. Mivel a gyanúsított ezt a határozatot nem fogadta el, az ügy automatikusan a bíróságra került, ahol a hatóság félrevezetésével és közokirat-hamisítással vádolják.
Nyilas és védője a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló 2010-es törvény 8. § (1) szakaszára építi érveit. E szerint „a médiatartalom-szolgáltató, annak munkavállalója vagy a médiatartalom-szolgáltatóval munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy nem vonható felelősségre olyan jogsértésért, amelyet valamely közérdekű információ megszerzésével összefüggésben követett el, és az adott információ általa nem, vagy csak aránytalan nehézséggel lett volna más módon megszerezhető, feltéve, hogy az így elkövetett jogsértés nem okoz aránytalan vagy súlyos sérelmet, továbbá az információ megszerzésére nem a minősített adatok védelméről szóló törvény megsértésével került sor.”