Idén még közel 400 embert foglalkoztatnak teljes munkaidőben, 1150-et időszakosan. Évente nettó 1 milliárd forint jövedelme származik a mezőhegyesieknek a Ménesbirtoknál végzett munkából, ami helyi vállalkozások sokaságát tartja el. Az önkormányzatnak öt év alatt 350 millió forint helyi adót fizetett be a cég. A 128 önkormányzati alkalmazott közül csak 40-nek a bérét fedezi az állami költségvetésből kapott pénz.
|
Mezőhegyesen még a lovak versenyeztetésére szolgáló pálya egy részét is elárverezik szántóföldként Teknős Miklós |
Vagyis a Ménesbirtok Zrt. drasztikus elbocsátásokra kényszerül. Megugrik a munkanélküliség, elvész a helyi civil szervezeteknek, sportegyesületnek eddig juttatott pénz.
A majorokban 450 lakásban kell kikapcsolni a vizet. Káosz volt már a haszonbérre kijelölt területek körül is: utat, majori kertet, udvart is szántóként tartottak nyilván, és kötöttek rá haszonbérleti szerződést.
A licitálásra kiírt földek között még abszurdabb helyzet is előfordul: még a lóversenypálya egy részét is meg lehet vásárolni kis területű szántóföldként. Kun Mihály azt is fölajánlotta korábban: ha a privatizáció előtt mindig állami tulajdonban lévő nagyüzemet vissza akarja venni az állam, vegye vissza – csak ne rombolja szét, ne tegye tönkre az élvonalba tartozó vetőmagtermelést és állattenyésztést, ne vegye el az emberektől a munkahelyüket! De hiába próbálták erről győzködni a kormány különböző szintű képviselőit, a döntés nem változott.
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter ugyan nemrég Mezőhegyesen járt – de titokban, elbujdosva; nem volt hajlandó találkozni sem Mitykó Zsolt polgármesterrel, sem Kun Mihály vezérigazgatóval. A szerdai közgyűlésre hiába hívták Simonka György fideszes országgyűlési képviselőt, csak a helyi Fidesz-elnök, a jelentős földterületet elnyert helyi postás jelent meg, és többnyire papírba nézegetve mondta el a saját álláspontját. Háta mögött a fideszes tanácsadókkal csak annyi érvet bírt felhozni, hogy azért választották meg tavaly az új polgármestert, hogy találjon megoldást a helyzetre.
Azt azonban a helyi Fidesz-elnök is elismerte: nem támogatja a nagyüzem szétbontását.
Lajos István fideszes alpolgármester azt mondta: nem kellene lázítani az ellen a kormány ellen, amelytől a megoldást várják – de ő sem tudott amellett érvelni, hogy ami készül, az miért lenne jó Mezőhegyesnek.
Végül név szerinti szavazással egyhangúlag, a fideszes képviselők igenjével elfogadtak egy határozatot, hogy a már eldöntött intézkedésekkel olyan negatív folyamatok indulnak el, amelyek szerteágazó hatásaival a képviselő-testület nem tud megbirkózni.
Állapotfelmérést és intézkedési tervet kell készíteni szakértők bevonásával, akiknek a munkáját miniszteri vagy kormánybiztos hangolhatná össze. Az ellenzéki pártok november 15-ére, az első földlicitet megelőző napra tüntetést hirdettek a városban.