Ezért kellett a tolucai gyáregységükből áthelyezni asszonyokat három hónapra. Hogy ezért ők több vagy kevesebb pénzt kaptak, mint egy átlag magyar szakmunkás, arra a cég munkatársa nem válaszolt. A rendelésállomány nem csökkent, ezért oroszországi és szerbiai gyáregységükből is irányítottak ide munkásokat.
A szügyi helyzet nem példa nélküli. Néhány napja arról írt a Népszabadság, hogy egy másik multi magyar leánycégénél már felmerült a nepáli vendégmunkások alkalmazása, de ők úrrá lettek a helyzeten.
Hiába épült ipari park és telepednek meg Szügyön nagy cégek, egyre nehezebben találnak megfelelő szakembereket – mondja Markó Antal, az 1450 fős nógrádi település polgármestere. Az interneten folyton találni hirdetéseket, amelyek az itteni ipari parkba minőségbiztosítási mérnököket, folyamatellenőröket, gyártástervezőket keresnek.
– Salgótarján környékén 20-25 százalékos a munkanélküliség, ám az állástalanok zöme szakképzetlen
– teszi hozzá a polgármester. Szügy jól megél a nemzetközi cégekből, iparűzési adóbevétele több, mint az országos átlag kétszerese. Szép bölcsőde, könyvtár, művelődési ház és focicsapat az eredmény. Az itteni üzemek középvezetőinek étkeztetését is az önkormányzat konyháján oldják meg. Ez jó bevételt jelentett eddig. Ám az állam a szügyi iskolát is bekebelezi, s vele együtt a tisztes hasznot hozó közétkeztetést is.