Mesterházy még a héten pontot tesz a Gyurcsány-ügy végére

Személyes találkozóra hívta csütörtökre Gyurcsány Ferencet és támogatóit az MSZP elnöke, hogy végérvényesen lezárják a belső vitákat. A Mesterházy Attila által kért hűségnyilatkozatokat ugyanis – egy kivétellel – mindenki időben leadta, így a kép most sem tisztult ki teljesen. Arról továbbra sem tudni, hogy kik tarthatnak a volt kormányfővel egy szakítás esetén, de Mesterházyék kilenc fővel számolnak.

Érdemi vita nélkül, alig egy órán át tartott csak az MSZP parlamenti képviselőcsoportjának hétfő reggeli ülése; pedig a párton és frakción belüli ellentétek, illetve a hűségnyilatkozatok miatt sokan hosszabb és feszültebb tanácskozást vártak. Tudniillik, Mesterházy Attila pártelnök múlt héten azt kérte a frakciótagoktól: a hétfői ülésig mindenki egy nyilatkozat leadásával tegye egyértelművé, hogy menni akar vagy inkább maradni. A dokumentumokat végül mindenki aláírta és leadta, egyedül Oláh Lajos kért haladékot szerdáig. A Hajdú-Bihar megyei pártszervezet választmányi elnöke ugyanis megyei listáról kerül be a parlamentbe és egy körlevélben arra kérte az őt delegáló szervezetek tagjait: szerdáig osszák meg vele véleményüket. Oláh lapunk megkeresésére azt mondta, függetlenül attól, hogy mi a saját álláspontja az ügyben, úgy vélte az a tisztességes eljárás, ha kikéri a mögötte állók véleményét is. A hétfői frakcióülésen egyébként sem Gyurcsány Ferenc, sem pedig a Demokratikus Koalíció Platform helyettes vezetői, Vitányi Iván és Molnár Csaba sem vett részt, ahogyan Ficsor Ádám is távol maradt. A DKP színeiben egyedül Vadai Ágnes és Varju László jelent meg az ülésen, illetve a szintén a „hetekhez” sorolt Baracskai József.

Gyurcsány Ferenc a Facebook közösségi oldalon tette közzé azt a levelet, amelyet az ügyben Mesterházy Attilának küldött. Ebben többek között arról ír, hogy „az MSZP vezetői, köztük Te személyesen is arról beszéltek, hogy meg kell újítani a pártot. Ez szükséges és dicséretes szándék. De vajon tudjuk-e, hogy pontosan mi születik e szándékból és azt, hogy a végeredménnyel majd egyet tudunk-e érteni? Nyilván ez logikailag sem lehetséges. Így aztán a mostani nyilatkozat, melyet aláírva visszaküldünk, nem jelent semmit azon túl, hogy az aláírás napján a frakció tagjai vagyunk, és esetleges jövőbeni kilépésig azok is kívánunk maradni. De miután ez egy nyilvánvaló tény, ezt nyilatkozat aláírása nélkül is lehetne tudni” – írta a volt kormányfő.

Gyurcsány a közösségi oldalon hozzátette: nincs olyan politikai iránt érdeklődő ember, aki ne látná, hogy az MSZP átalakítása körül nagyon sok vita van. „Mi egy éve rendszerváltást sürgetünk a pártban, mi tagadás, eddig nem sok sikerrel. Világos, hogy szaporodó nézetkülönbségeinket látva nekem és társaimnak előbb-utóbb döntenünk kell: maradunk az MSZP-ben, vagy távozunk. A következő napokban, hetekben dönteni fogunk. Ha a távozás mellett döntünk, arról haladéktalanul tájékoztatni fogunk Téged” - zárja a levelet Gyurcsány.

Mesterházy Attila a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy egyetlen képviselő (Oláh Lajos) nem adta még le a nyilatkozatot, két képviselő pedig kiegészítést fűzött hozzá: Gyurcsány Ferenc a már idézett levelet, Szűcs Erika pedig személyes konzultációt kért a pártelnöktől. Mesterházy ez utóbbival kapcsolatban azt mondta, a személyes találkozó megtörtént, annak tartalmáról viszont nem kívánt nyilatkozni. A frakcióvezető hozzátette, hogy 48-an biztosan maradnak a következő választásokig és vállalják, hogy ha véleményükkel kisebbségben maradnak is, képviselni fogják a többség álláspontját. Mesterházy jelezte, hogy „Gyurcsány Ferenc levele” alapján úgy számolja: kilencen nem ugyanígy értelmezik a nyilatkozattételt. Arról viszont, hogy ki az a kilenc fő, már nem kívánt érdemben nyilatkozni. Lapunk ezzel együtt úgy számol, hogy a régóta „gyurcsányista hetekként" említett képviselők (Gyurcsány Ferenc, Molnár Csaba, Vitányi Iván, Vadai Ágnes, Varju László, Ficsor Ádám, Baracskai József) és Szűcs Erika, illetve Kolber István számíthat bele a pártelnök által említett kilencbe, Oláh Lajos döntése pedig nem ismert.

„A bizonytalan helyzet továbbra is fennáll. Ez a lehető legrosszabb, ami történhet” - folytatta Mesterházy, majd Gyurcsány egyik korábbi beszédéből idézve azt mondta: „egy csapatkapitány akkor irányíthat sikeresen, ha tudja, hogy mögötte a csapatban egység van”. Mesterházy szerint a helyzet kimondottan rossz az MSZP számára, a haszonélvezője pedig Orbán Viktor és a Fidesz. Úgy vélte, közös felelősség, hogy a vitákat megszüntessék és lezárják. „Én ezt akarom és ebben vagyok érdekelt. A helyzetet intelligensen, kulturáltan és hosszútávon megnyugtató módon kell megoldani” - fogalmazott a pártelnök, kijelentve: csütörtökre megbeszélésre várja Gyurcsány Ferencet és delegációját, hogy végérvényesen pontot tegyenek a viták végére. Megismételte, hogy – ahogyan a volt kormányfő szerint is – két lehetséges megoldás van: egységet mutatni és egységes szocialista pártként fellépni az orbáni rendszer ellen, vagy pedig új formációt alakítania azoknak, akiknek „túlzott kompromisszumot jelent” az MSZP-ben való maradás.

A Népszabadság azon kérdésére, hogy a csütörtöki találkozón milyen álláspontot fog képviselni, Mesterházy nem kívánt nyilatkozni. Azt pedig sokadik újságírói kérdésre sem akarta elmondani, hogy ha nem sikerül csütörtökön sem megnyugtatóan tisztázni a helyzetet, úgy kizárják-e Gyurcsányékat a pártból. Mesterházy ugyanakkor megjegyezte: a mostani huzavona „nagyon hasonlít a miniszterelnöki castinghoz”, ami feltétlenül káros.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Hogy a DKP-sok csütörtökig fognak-e egyértelmű döntést hozni és mondani, hiszen Gyurcsány a már idézett közösségi bejegyzésében azt írta: a döntést csak a következő napokban, hetekben hozzák meg. A találkozóra mindenesetre elmennek, ahogy ezt igen rövid közleményükben tudatták.

A DKP-sok szándékairól és véleményéről mindenesetre bővebb képet ad, illetve adhat Gréczy Zsolt, az ex-miniszterelnök egykori kommunikációs főtanácsadója és jelenlegi közvetlen munkatársa által írt levél, amelyet szintén Mesterházy Attilának címzett a szerző. A blogján közzétett levélben Gréczy arról ír, hogy ha kettészakad az MSZP, úgy Mesterházynak abban áll a felelőssége, hogy az békés keretek között történjék meg. „Amerre most tereled az ügyeket, abból háború lehet menők és maradók között, márpedig ezt érdemes lenne elkerülni. Végig kell gondolnod ezekben az napokban, hogyan akarsz bevonulni az MSZP történetébe? Az egyik út, hogy olyan elnök leszel az utókor számára, aki a már nem feloldható belső konfliktusokat mindkét fél számára korrekt módon rendezi el, ezáltal békét teremt. A másik - amelyet mintha elvállaltál volna -, hogy a nevedhez fűződik majd minden idők legrosszabb MSZP-s kampánya, az a pillanat, amikor a Jobbik megelőzte a szocialistákat, amikor másfél év alatt nem jött új szavazó és nem született új program, és amikor távozik a pártból az MSZP történetének utolsó, választást nyerő politikusa” - írja Gréczy Zsolt.

Gyurcsány Ferenc munkatársa írásában hozzáteszi: Mesterházynak „muszáj megértenie”, hogy ha a válás konfrontációkkal történik, akkor épp a pártelnök lesz az, aki „vérben gázoltatja saját pártját.” Gréczy figyelmezteti is Mesterházyt, mondván: kiszoríthatja Gyurcsányt és híveit, de akkor az a saját politikai halála lesz. Ezért azt javasolja, hogy üljenek le és egyezzenek meg az együttműködésről, de Gréczy azt is leszögezi: Gyurcsány nélkül „ez a párt, ez az oldal halott”.

Gyurcsány-Mesterházy kézfogás a júniusi MSZP-kongresszus előtt
2011.06.18. Budapest SYMA Csarnok MSZP kongresszus. Mesterházy Attila üdvözli Gyurcsány Ferencet a kongresszus kezdete előtt. Fotó:Kocsis Zoltán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.