Mesterházy: Elmentünk a falig
Az MSZP kész az ország 106 egyéni választókörzetében közös jelölteket állítani a 2014-es választásokon - erről Mesterházy Attila pártelnök beszélt a szakszervezeti székházban tartott előadásában. Megismételte, hogy a közös lista állítását tartják a leghatékonyabbnak az Orbán-kormány leváltása érdekében - "mi elmentünk falig". Mesterházy "száztíz százalékosan" biztos abban, hogy lesz ellenzéki megállapodás a választások előtt, annak ellenére is, hogy Orbánék szerinte tudatosan próbálják egymás ellen fordítani az ellenzéki oldal szereplőit.
Mesterházy arról is beszélt, hogy ma az ország gazdasági, szociális és demokratikus válságban van, ahogy a politikai kultúrában is válságjelek mutatkoznak. Ezeket részben az Orbán-kormány idézte elő, a gazdasági válságot pedig tovább mélyítette. Az már úgymond eredmény lesz, tette hozzá, ha idén "csak" stagnál a magyar gazdaság; a jövedelmi különbségek növekednek, egyre többen éheznek vagy tengődnek létminimumon; a jogállamot, a hatalom korlátait Orbánék fokozatosan lebontották, a politikai kultúrát pedig az "aki nincs velünk, az nincs" hozzáállás jellemzi.
Erre a négyes válságra kell Mesterházy Attila szerint még a választások előtt ki kell dolgozni programokat, "mert az új kormánynak erre nem lesz száz napja".
Az ellenzéki pártok és szervezetek közötti - az MSZP kezdeményezésére kezdődött - kerekasztal tárgyalásokon elfogadott dokumentumok adhatják majd a kormányprogram magját. A következő kormányzatnak készen kell állnia nemcsak a négyes válság kezelésére, hanem egy "komoly Fidesz-válságra" is, azt ugyanis nehezen tudja elképzelni, hogy Orbán Viktor könnyen és kulturáltan átadná a kormányrudat, ha elvesztené a választásokat.
Mesterházy kitért az elszámoltatásra is: a politikai kultúrát is meg akarják változtatni, ezért a szocialista vezető nem szeretne látni "sem Keller László kettőt, sem Budai Gyula hármat". Az elszámoltatásra ott vannak a megfelelő intézmények, nem lesz boszorkányüldözés, politikai hajtóvadászat. Sőt Mesterházy kormányra kerülése esetén gesztusokat gyakorolna az ellenzék felé, és bevonná őket az olyan nagy horderejű, hosszú távra kiható döntésekbe, mint az energiapolitika, vagy az EU-pénzek felhasználása.