Mesterházy: "mi komolyan gondoljuk, hogy segíteni kell az egészségügyben"

"Az erőforrás-tárca vezetői azt mondják: tíz éve nem volt béremelés a magyar egészségügyben. Tudunk róla: tíz éve mi voltunk azok, akik bért emeltek" - írta Mesterházy Attila MSZP-elnök a szokásos heti blogbejegyzésében.

Mesterházy a vasárnapi jegyzetében hozzátette: "Sőt, nincs még egy párt, csak az MSZP, amelyet azzal 'vádolnak', hogy túl gyorsan, túl nagy béremelést hajtott végre, többek között az egészségügyben. A szocialisták pontosan tudják, mennyire fontos az orvosok és szakdolgozók anyagi megbecsülése. Azt is megtanultuk, hogy elengedhetetlen a béremelés anyagi fedezete" - olvasható a pártelnök internetes honlapján közzétett cikkben.

Mesterházy így folytatja: "Nem fogjuk azért bírálni a Fideszt, mert bejelentette az egészségügyben dolgozók egy részének béremelését. Megérdemelték, jár nekik. Velük örülünk, ha megkapják. Az ország érdeke, hogy a megélhetést fedező fizetéssel itthon maradjanak a szakemberek, és a magyar állampolgároknak nyújtsanak magas színvonalú ellátást".

Majd felteszi a kérdést: "A kérdés, hogy a keddi bejelentés nyomán változik-e majd valami?"

Mesterházy meg is válaszolja: "Lássuk világosan, hogy a kormány az elmúlt két évben egyre-másra vonta ki a pénzt az egészségügyből. Holott, a kormányprogram igen kevés megfogható ígérete közül az egyik az volt, hogy az egészségügy több forrást kap majd, mint addig. Ehhez képest növekedtek a közvetlen lakossági terhek a gyógyszerellátásban, hosszabbá váltak a várólisták, tovább amortizálódott az eszközpark. Nem véletlenül menekül majd' mindenki az egészségügyből, amerre lát. A dolgozók külföldre, az a beteg pedig, aki meg tudja fizetni, a privát ellátásba."

Így folytatja: "A mostani béremelésre sem abból van pénz, hogy a kormány pluszforrást ad az egészségügynek: egy tavaly bevezetett adó és az egészségügyön belüli spórolás szolgál majd fedezetül a tervek szerint."

Mesterházy hozzáteszi: "Itt jön a következő probléma. Semmiféle biztosíték, számítás nincs arról, hogy a várt 15 milliárd forint befolyik a költségvetésbe a chipsadóból - a Matolcsy-féle pénzügyi vezetés amúgy sem a tervezési képességéről vált nevezetessé az elmúlt két évben. A másik forrás még bizonytalanabb. A kormány ugyanis nem számol azzal, hogy ha átalakítja az egészségügy struktúráját, akkor munkahelyek szűnhetnek majd meg, s az elbocsátások egyszeri komoly pluszkiadással járnak. Növekedhetnek továbbá a járulékos költségek, amelyek például abból adódnak, hogy nagyobb utat kell majd megtenni az ellátás helyéig. Tehát bármennyit is lehet megtakarítani - helyenként akár ésszerű intézkedésekkel - az nem "tiszta haszon", hanem költségekkel is jár. Nem látszik, hogy az átalakítással nyerni kívánt 15 milliárd forintból a kormány levonta volna ezeket a felmerülő költségeket" - olvasható a blogbejegyzésben.

"Mindez azért lenne fontos, mert a béremelésre tényleg múlhatatlanul szükség van. Máskülönben folytatódik az elmúlt két évben drámai méreteket öltő elvándorlás, és alig marad, aki gyógyít Magyarországon." - folytatja a pártelnök.

Mesterházy cikkében hozzáteszi: "Továbbmegyek, a jelenlegi béremelés akkor sem elegendő az elvándorlás megakadályozására, ha minden forint, amiről a kormány beszél, valóban rendelkezésre áll. Több évre tervezhető béremelési folyamatra volna szükség, és garanciára - nem ígéretre! -, hogy e folyamat végig is fut. Ellenzéki pártként készek volnánk elköteleződni, hogy kormányra jutva végigviszünk egy jól megtervezett béremelési folyamatot, biztosítva a helyzet javulásának folyamatosságát."

"Ám egyelőre nincs ilyen terv, nincsenek számok. A kormány időnyerésre, politikai túlélésre játszik, a legrosszabbat igyekszik elkerülni azzal, hogy pénzeket csoportosít át és olyan pénzeket ígér, amelyek létezése bizonytalan." - fogalmazott a pártelnök.

Mesterházy hangsúlyozza: "S van itt még egy probléma. A kormány szokásos győzelmi jelentései ellenére nagyon sokan kimaradnak a béremelésből: a háziorvosok, az ő asszisztenseik, a védőnők, a gyógyszertári asszisztensek. Ők azok, akikkel a betegek nap mint nap találkoznak, beszélnek, akiktől tanácsot kérnek: az egészségügy hétköznapi arcai. Csak a kormány nézi őket levegőnek."

Az MSZP elnöke hozzáteszi: "Az egészségügy többet érdemel. Az egészségügyben dolgozók nagyobb megbecsülést, az állampolgárok összessége pedig biztonságosabb, magasabb színvonalú ellátást várnak. A kormány két éve csak elvesz az egészségügytől, de erősen kétséges, képes-e adni neki bármit is."

"Megkönnyítendő a kormány dolgát és elsősorban az egészségügyben dolgozók életét, parlamenti vitanapot kezdeményeztünk. Aki komolyan veszi az egészségügy problémáit és elkötelezett e problémák rendezésére, az támogatni fogja, hogy a forrásteremtésről, a hosszú távú minőségfejlesztésről, az itthon maradáshoz elegendő béremelésről vitatkozhassunk az országgyűlésben." - olvasható a pártelnök cikkében.

Mesterházy azzal zárja a szokásos vasárnapi cikkét: "Mi komolyan gondoljuk, hogy segíteni kell az egészségügynek, remélem, a kormánypárt is."

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.