Elmossa az iszapáradat a villanyszámlát?
A kormánybiztos szóvivője Petróczi Tímea elmondta: Bakondi György emlékeztette a szolgáltató cég vezetőjét, hogy a három héttel ezelőtt bekövetkezett katasztrófa során Somlóvásárhely, Kolontár és Devecser mélyebben fekvő részeit elöntötte az ajkai zagytározóból kizúdult mintegy 700 ezer köbméternyi vörösiszap, és ennek során kilenc ember vesztette életét, majd a történtek után a kormány három megyére kiterjedően az év végéig meghosszabbította a veszélyhelyzet kihirdetését.
A kormánybiztos arra kérte Eric Depluet vezérigazgatót, hogy az E.ON a kihirdetett veszélyhelyzet ideje alatt a katasztrófával közvetlenül érintett területen méltányossági alapon szüneteltesse a díjbeszedést.
Bakondi György megjegyezte, az érintett településen élők halmozottan károsultak, elvesztették szeretteiket, otthonaikat, létbiztonságuk és anyagi biztonságuk is megrendült, ezért minden feléjük irányuló gesztus alapvető fontosságú ahhoz, hogy mindennapi, megszokott életvitelük minél előbb visszatérhessen.
Devecserben 297 lakóházat és 21 utcát, Kolontáron 46 épületet, Somlóvásárhelyen pedig 21 ingatlant rongált meg a vörösiszap. Eddig Kolontáron 10 házat dózeroltak el, és 23 vár még bontásra, míg Devecseren a polgármester szerint 200 ház várhat megsemmisítésre.
Eközben több mint száz személyautót gyűjtöttek össze Devecserben a kárfelszámoláson dolgozó szakemberek. Az autók közül néhányat a több méter magas vörösiszap alatt találtak meg. A többségükben használhatatlanná vált járműveket a Veszprém megyei kisváros vasútállomása melletti területen pakolták le. Többjükön nincs rendszám, a megtalált autók közül sokaknak az ablakai betörtek, a karosszériájuk megrongálódott, de van közöttük olyan is, amelyeknek hiányzik több ajtaja is.
Sok autónak még nincs meg a gazdája, ezért az alvázszám és a motorszám alapján próbálják azonosítani a tulajdonosokat, üzembentartókat. Az MTI tudósítója az elmúlt hetekben több olyan hirdetést is látott az önkormányzati épületek üzenőfalára, villanyoszlopokra ragasztva, amelyen tulajdonosok keresik a három héttel ezelőtti katasztrófa során eltűnt járműveiket a rendszám, a típus és a szín alapján, de függesztettek ki már olyan papírlapot is, amelyen a talált autó gazdáit keresték.
A katasztrófa kárfelszámolását irányító szakemberek elmondása szerint Kolontár és Devecser határában lévő egykori - az iszapömlés miatt megsemmisült - halastóban legalább két gépkocsi van még a több méteres iszap alatt. A két Veszprém megyei települést összekötő út mellett a szántóföldön még mindig ott van az a személyutó, amelyet több kilométernyire sodort el az áradat október 4-én délután, és a tulajdonosok a felázott szántóról még azóta sem tudták kimentetni.
Kolontáron szintén több tucatnyi autó lett használhatatlan, a járművek egy része még a megsemmisítésre váró házak udvarain áll, de egyes garázstulajdonosok elmondása szerint van olyan gépkocsi is, amely úgy sodródott be az áradatkor a garázsukba, hogy nem is tudják, kié lehet.
Többen arról panaszkodtak, hogy lízingelt vagy hitellel terhelt, totálkárossá vált autójuk után fizetniük kell a részleteket, mert a biztosító nem ad kártérítést, de vannak olyanok is, akiket felszólított a hitelező bank, hogy egy összegben fizessék ki a hátramaradt tartozásukat, mert megszűnt a fedezet.