Megszereztük az MSZP titkos kongresszusi határozattervezetét

A NOL megszerezte azt az - egyelőre csak belső használatra szánt - stratégia-tervezetet, amelyről szombaton szavaz az MSZP tisztújító kongresszusa. A hatoldalas anyag jelentős része önfényezés, a többi válságkezelés.

Szombaton szavaz az MSZP tisztújító kongresszusa többek között arról a határozat-tervezetről, amelyet a Szekeres Imre elnök-helyettes által vezetett dokumentum-szerkesztő bizottság készített elő a következő kongresszusig tartó politikai feladatokról. A NOL megszerezte az egyelőre csak belső használatra ajánlott dolgozatot. A hatoldalas anyag jelentős része önfényezés, a többi válságkezelés.

Íme a dolgozat teljes szövege:

 

Az MSZP Kongresszusának határozat-tervezete a következő időszak politikai feladatairól

(Elfogadta az MSZP Kongresszusának Dokumentum Szerkesztő Bizottsága 2009. március 3-i ülésén)

Súlyos gazdasági válság alakult ki a világban, ennek nyomán hazánk is komoly kihívásokkal néz szembe. A kialakult helyzet nem csak a világgazdaságot, hanem az egész világot gyökeresen átalakítja.

A kapitalista világgazdaság jelenkori válsága a pénztőke által vezérelt gazdasági modell további működésképtelenségéből fakad. Aktív állami szerepvállalásra van szükség, amely több és más, mint krízis kezelése. A gazdaság lendületbe hozása, a foglalkoztatási és szociális problémák enyhítése legalább középtávon irányító, fejlesztő, koordináló államot igényel.

A gazdasági válság arra késztet minket, hogy gyorsabban alkalmazkodjunk a változó külsö körülményekhez. De nem elég pusztán alkalmazkodni, nem egyszerűen arra kell törekedni, hogy mielőbb átvészeljük a válságot, hanem arra is, hogy megerősödve kerüljünk ki belőle. Ugyanakkor nyíltan ki kell mondani: ilyen súlyos és ilyen mély válságban nem lehet mindenkit mindentől megóvni. Nehezebb lesz az élet a következő években az ország és állampolgárai számára, a kormány feladata, hogy a terheket valamint a támogatásokat arányosan ossza el az ország polgárai, illetve a vállalkozások között.

Ebben a helyzetben különösen fontos baloldali értékeink érvényesítése: elősorban a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, a hátrányokat szenvedők segítése. A szocialista kormány különleges felelőssége, hogy a gazdasági válság elleni védelem elsősorban a munkahelyekre és a nyugdíjakra terjedjen ki. Történelmi tapasztalatok szerint a gazdasági válság rendre magával hozza a szélsőjobboldal, a populizmus, a kirekesztő gondolkodás terjedését. A baloldal felelőssége, hogy útját állja az előítéletek megerősödésének, a megbélyegző és kirekesztő indulatok elhatalmasodásának.

A Magyar Szocialista Párt megújított politikájával vissza kell szereznie támogatóit, elismerést kell kivívnia a magyar társadalomban. A szakértői kormányzás eredményeként jelenlegi politikai támogatottságát bővítenie kell az Európai Parlamenti, az országgyűlési és az önkormányzati választásokon.

1. Mit tettünk eddig?

Egyensúly, reform, fejlesztés - így írtuk le a kormányzás teendőit 2006-ban. A kormányzati ciklus elején a legsürgetőbb feladatunk a költségvetés egyensúlyának helyreállítása volt, és mára a magyar ember áldozatvállalásának köszönhetően 3 százalék alá csökkent az államháztartás hiánya, és ezzel teljesítettük az euró-övezetbe lépés és a hosszú távon fenntartható egyensúly legkeményebb feltételét. Következésképpen kiálltunk az ország haladása, a szükséges változások mellett, vállalva az ezzel járó felelőtlen populista kritikát és a népszerűségvesztést. Megkezdtük a nagy ellátórendszerek átalakítását, belső igazságtalanságainak felszámolását. Célunk az volt, hogy a közösségi szolidaritás nagy rendszerei: a nyugdíjrendszer, az oktatás, az egészségügy hosszú távon is fenntarthatóak maradjanak.

Sikeresen hajtottuk végre a felsőoktatás reformját, jelentős lépéseket tettünk az államigazgatás átalakításában és az egészségügyben. A közoktatás átalakításában az oktatás színvonalának emelése mellett mérsékeltük a szegregációt. Korszerűbbé vált az állami felsőoktatás képzési szerkezete, bevezettük a kétszíntű képzést. Megerősödött a biztosítási elv az egészségügyben, javult a járulékfizetési fegyelem, ésszerűsítettük a kórházi kapacitásokat, megindult a járóbeteg szakellátás fejlesztése, fehér foltjainak eltüntetése, megállt a gyógyszerkassza kiadásainak korábban megállíthatatlannak tűnő növekedése. Ksiebb látszámmal, olcsóbban működsik a közigazgatás. Modern és hatékony Magyar Honvédséget hoztunk létre, amely nemeztközi tekintélyt ad hazánknak.

Magyarország arra törekedett, hogy a leghatékonyabban használja fel az európai uniós fejlesztési forrásokat, autópályák, utak, és hidak épültek és épülnek, megújulnak az iskolák, az óvodák, a településközpontok, fejlődik az infrstruktúra. A magyar gazdák sikeresen kapcsolódtak be az Európai Unió közös agrárpiacába, korszerűbbé, versenyképesebbé vált az ágazat és javult a jövedelmezősége. Az unió közös agrárpolitikájának keretében néhány év alatt megduplázódott a gazdák közvetlen támogatása.

Ez a progresszív politika a vártnál súlyosabb akadályokba ütközött. Részben az ellenzék nagyobb részének felelőtlen politizálása, részben a kényszer-takarékosság és a reformok időbeli egybeesése, részben a saját hibáink miatt nem sikerült hozzá kellő társadalmi támogatást szerezni. Ennek következtében felbomlott a szocialista-liberális kormányzati koalíció, ami alapvetően megváltoztatta a politikai erőviszonyokat. Magyarországon - más országoktól eltérően - a populista politika átmenetileg sikerrel akadályozta meg az ország megújítására irányuló törekvéseket. Ráadásul a jobboldal „megoldásai", mint a gazdasági nacionalizmus vagy a szociális kirekesztés, akadályozzák a magyar gazdaság és társadalom fejlődését, erősítik a szélsőségeket és a rasszizmust.

2008 második felében az önálló szocialista kormány előtt álló legnagyobb feladat a kormányzati cselekvőképesség biztosítása volt. A Magyar Szocialista Párt az önálló szocialista kormányz által folytatott politika hitelességének bizonyítékaként értékeli, hogy ennek a kihívásnak a kormány folyamatosan megfelelt. Biztosította a magyar gazdaság, az oktatás, az egészségügy és a társadalmi szolgáltatások működését. Magyarország a gazdasági válság körülményei között is kiszámítható, stabil ország.

2. Azonnali, határozott válságkezelő lépésekre került sor!

A Magyar Szocialista Párt úgy értékeli, hogy a kormány a gyors felismerést követően haladéktalanul hozzálátott a pénzügyi, majd gazdasági válság hatásait csillapító intézkedések végrehajtásához. A válságkezelés azonnali feladatait a kormány sikeresen oldotta meg.

Rövidtávon, még 2008 őszén a kormánynak három kihívással kellett szembesülnie. Először is az ország polgárait kellett mentesítenie a pénzügyi válság katasztrófális következményei alól. Egyik első intézkedése volt a betétesek védelmének biztosítása. Garanciát nyújtott arra, hogy mindenki biztonságban érezhesse magát, és megtakarításait. Megállapodást kötött a bankokkal, hogy a megkötött deviza hitelszerződéseken túl segítsék az adósokat, ha kell, átválthassák hiteleiket forintra, vagy átütemezhessék adósságaikat. Korlátozta azt is, hogy a bankok ügyfeleiktől ezekért a pénzügyi műveletekért külön bevételre tegyenek szert.

Segítséget nyújtott azoknak a családoknak, akiknek korábban felvett lakáshitelük törlesztése okoz gondot, az önhibájukon kívül bajba jutottaknak átmeneti időre segítséget fog nyújtani a törlesztő részlet kifizetésében. Megemelte a diákhitel keretet azok számára, akiknek a családja a gazdasági válság miatt komoly gondba került, hogy emiatt ne fenyegesse veszély felsőoktatási tanulmányát.

Az új viszonyok között megalapozta egy új patrióta gazdaságpolitika törekvéseit. Enyhített a kormány a vállalatok, különösen a hazai kis- és középvállalkozások terhein, azért hogy megtarthassák munkahelyeiket. A vállalatoknak rövitávon két dologra volt szükségük: a szűkülő hitelfelvételi lehetőségek kompenzálására, illetve piacaik megőrzésére. A piacteremtésben a fejlesztések gyorsításával és az exporttámogatás intézményrendszerének erősítésével kíván a kormány rövidtávon segíteni. Európában elsőként indított válságkezelő, vállalkozáserősítő mikrohitel és garancia programot 1400 milliárd forint értékben. Vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes forrásokat biztosít a vállalkozásoknak működősképességük megőrzéséhez és a munkahelyek megvédéséhez.

Mindeközben meg kellet őriznie az ország pénzügyi stabilitását. A forint elleni támadás erélyes megfékezése mellett az IMF hitel segítségével biztosította az ország finanszírozhatóságát, a hazai pénzügyi rendszer fenntarthatóságát. A költségvetési kiigazítás és a tavaly év végi gazdasági prognózisokat reálisan értékelő feszes költségvetési tervezés biztosította, hogy Magyarország sikerrel vészelje át a globális pénzügyi válság első hónapjait.

Az „Út a munkához" programmal a kormány a segélyezés helyett a munkahelyteremtésre és a munkahely megőrzésre helyezi a hangsúlyt. A közmunkaprogramok révén az állam több tízezer embernek ad munkát közvetlenül és a helyi közösségek, intézmények útján, emellett forrásokat biztosít ahhoz, hogy minél kevesebb munkahely szűnjön meg és minél több új jöjjön létre a vállalkozásoknál.

3. Nemzeti kihívás: válságkezelés és új gazdasági-társadalmi modell kialakítása

A gazdasági válság megváltoztatja a világot, ezért nekünk is meg kell változtatni a kormányzás eddig eszközeit és módszereit.

Párhuzamosan kell megváltoztatnunk és megerősítenünk Magyarországot. Többre van szükség, mint költségvetési kiigazításra, ahhoz hogy Magyarország minél kevesebb áldozattal vészelje át a mostani válságot, és a lehető leghamarabb, megerősödve kerüljön ki belőle. A most javasolt, minden eddiginél nagyobb szerkezeti változások egyik fő célja a foglalkoztatás és növekedés ösztönzése, a másik a politikai elittel kapcsolatos jogos kritika figyelembe vétele, ajánlat a nemzet, a társadalmi és a politikai erők újfajta együttműködésére.

A válságkezelés nem egyszerűen költségvetési kérdés - nemzeti kihívás. A kormányra hárul ugyan a cselekvés és a beavatkozás felelőssége, de a gazdasági világválság sikeres megoldásához széleskörű politikai megegyezésre, és a parlamenti politikán is túlmutató együttműködésre van szükség akkor, amikor a magyar munkahelyeket, családokat, vállalkozásokat, az ország nyugalmát minden korábbinál súlyosabb veszély fenyegeti.

A Magyar Szocialista Párt meggyőződése, hogy az átalakítások során következetesen szem előtt kell tartani a rászorulók, a leszakadók, a hátrányos helyzetűek érdekeit és teherbíró képességét. Baloldali programra van szükség, amely munkára ösztönöz és szolidáris azokkal, akik nélkülöznek, mert mi erősíteni és nem feláldozni akarjuk a társadalmi szolidaritást. Ettől lehet hatékonyabb és igazságosab a rendszer, és versenyképesebb Magyarország.

A szerkezeti átalakítások hráom legfontosabb területe: az adórendszer, a szociális ellátások rendszere és a foglalkoztatás-politika. Olyan adó-átalakítás szükséges, amely a dolgozó embereket jutalmazza. A szociális ellátások rendszerét úgy kell átalakítani, hogy ne büntesse a rászorulókat, segítsen nekik abban, hogy munkát kapjanak és a maguk erejéből éljenek. A nyugdíjasok biztonsága kiemelt társadalmi érdek, a nyugdíjak hosszabb távú értékőrzése és a rendszer fenntarthatósága érdekében a nyugdíjreform újabb lépéseit kell megtennünk.

A Magyar Szocialista Párt eltökélt abban is, hogy az oktatás, a kultúra és a tudományos tevékenység támogatása a kormányzati politika fontos célja legyen. Az oktatás további megújítását és kiemelt támogatását célzó „Új tudás" program megalkotása az első képés, amit a szakma széleskörű támogatása övez. A Magyar Szocialista Párt az elhatározott döntéseket végig kívánja vinni, és további eszközökkel kívánja szolgálni az ország és az állampolgárok hosszabb távú felemelkedését garantáló programot.

A gazdasági válság társadalmi hatásai felerősítették a biztonság iránti igényt. A Magyar Szocialista Párt fontosnak tartja, hogy hazánk szövetségeseivel együtt aktívan lépjen fel az új biztonsági veszélyekkel szemben. A Magyar Szocialista Párt támogatja a kormány társadalmi béke és közbiztonság szavatolásáért a bűnüldöző szervek tevékenységének erősítésére tett intézkedéseit. Egyszerre tartja szükségesnek a rendőrség megerősítését és tekintélyének megőrzését, a jogi környezet változtatását, a büntető jogszabályok szigorítását.

4. Közös európai és nemzeti célkitűzésekre van szükség!

A Magyar Szocialista Párt együttműködésre kész minden demokratikus, az ország és a magyar emberek hosszú távú sorsáért felelősséget érző politikai erővel, párttal. Legyen kisebb, 199 fős a magyar parlament létszáma, területi listás és arányos a választási rendszer, csökkenjen felére az önkormányzati képviselők száma. Társadalmi vitát kezdeményezünk a gazdasági válság körülményei között és azt követően rendelkezésre álló források helyes és leghasznosabb felhasználásáról. Közösen kívánunk dönteni arról, hogy mire költsünk többet, mire kevesebbet és hogyan határozzuk meg legsürgetőbb teendőinket.

Magyarország számára nem járható az az út, amelyet a régió más országia követnek rövidtávú versenyképességük megalapozása érdekében, és amelyet néhányan mintaként ajánlanak. Számunkra az európai versenyképesség alapja a szociális béke megőrzése, a természeti erőforrások - elsősorban a termőföld és a víz - környezetbarát felhasználása, valamint a tudásközpontú gazdaság. Ahhoz, hogy ezen az úton sikerrel végigmenjünk, elengedhetetlen a széleskörő társadalmi egyeztetés, amely a szakszervezetek és a civil társadalom részvételén alapul.

Hazánknak átfogó nemzetstratégiai program megalkotására van szüksége, amely hosszú távon, a parlamenti ciklusokon is túlmutatva jelöli ki a magyar gazdaság- és társadalompolitika fő irányait. Vannak ugyanis olyan nagy nemzeti ügyek, amelyekben mindannyian egyetértünk, függetlenül attól, hogy idősek vagy fiatalok, jobb- vagy baloldaliak vagyunk. Ilyen Magyarország európai integrációjának megerősítése, mert számunkra az Európai Unióhoz való csatlakozás a globalizáció kihívásai közepette a világgazdasági és nemzetközi politikai helytállás, a biztonságos nemzeti lét egyedüli lehetséges útja. A mai gazdasági válságban európai szintű gazdaságélénkítő csomagra van szükség, amely közös európai projekteken keresztül segíti Magyarországot is azzal, hogy új munkahelyeket hoz létre.

Az Európai Unió valós esélyt nyújt hosszabb távon az európai élvonalhoz történő felzárkózásra, a modern, versenyképes és európai Magyar Köztársaság megteremtésére. A Magyar Szocialista Párt új Európai Parlamenti delegációjától azt várjuk, hogy az eddigiekhez hasonló magas szakmai színvonalon képviseljék az európai szocialisták, szociáldemokraták közös értékeit és a magyar nemzeti érdekeket. Képviselőink fordítsanak különös figyelmet arra, hogy:

- megjelenítsék a közép-európai új tagállamok közös és sajátos érdekeit, lépjenek fel a nehéz helyzetekben újra megjelenő protekcionizmus, a diszkrimináció és az önzés megnyilvánulásaival szemben.

- a 2014-2020 közötti új költségvetési perspektíva tervezésénél képviseljék és érvényesítsék mielőbbi felzárkózásunk érdekeit

- segítsék elő a hátrányos helyzetű térségek célzott, hatékony és kiemelt támogatását

- segítség a roma kisebbség ügyének európai szintű kezelését, vegyenek részt az Európai Romastratégia megalkotásában

- legyenek kezdeményezőek a balkáni országok sikeres európai integrációjában

- az Európai Parlament eszközeivel is segítsék az elnökségi trió munkájára, valamint a 2011. első félévi magyar elnökségi időszakra való felkészülést

Az euró bevezetéséhez szükséges feltételek teljesítése önmagában bizonyítéka annak, hogy Magyarország a fenntartható fejlődés útjára lépett. Az euró nem az azonnali jólétet hozza el, nem ad immunitást a gazdasági gondokkal szemben, de nagyobb védettséget nyújt a nehészségek átvészeléséhez. Ez kell ahhoz, hogy nagyobb biztonságban tudhassuk magunkat, a munkánkat, a családunkat, az otthonunkat, a jövőnket.

A Magyar Szocialista Párt javasolja a kormánynak, hogy olyan társadalmi-gazdasági megállapodások szülessenek, amelyek tartalmazzák az euró bevezetésének menetrendjét, a foglalkoztatás növelésének módozatait és az ország fenntartható fejlődési pályára állításának gazdasági- és társadalompolitikai eszközeit.

Tisztújítás előtt
Tisztújítás előtt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.