Az intézmények többsége rászorul az ebből származó bevételre, mert ezt a pénzt szabadon, a KLIK felügyelete nélkül költhetik el. A gyűjtést tiltó minisztériumi állásfoglalás amúgy sincs összhangban a törvénnyel.
A Népszabadság által megkérdezett iskolák többsége arra készül, hogy a kormányzati tiltás ellenére jövőre is az évtizedek óta megszokott módon folytatja az iskolai papírgyűjtést.
Lapunkban május elején számoltunk be: az állami környezetpolitikát is irányító Földművelésügyi Minisztérium szerint 2015. január 1-jétől azért nem lehet az iskolai papírgyűjtést a jelenlegi keretek között folytatni, mert „az Európai Unió által előírt hasznosítási arányok teljesítése érdekében a háztartásban képződő papír-, üveg-, bio- és fémhulladékot, valamint műanyag hulladékot országosan kötelező jelleggel elkülönítetten kell gyűjteni, és az ilyen elkülönítetten gyűjtött hulladékot a közszolgáltatónak vagy a nevében eljáró gazdálkodó szervezetnek át kell adni. Vagyis a környezetvédelmi szempontból előnyösebb szabályozás szerint a papírhulladékért 2015. január 1-jétől a közszolgáltató házhoz megy, és azt közvetlenül szállítja majd el egy külön jogszabály szerint működő hulladékgazdálkodási létesítménybe.”
Ilyen kitételek azonban nincsenek a hulladéktörvény hatályos szövegében, abból az sem derül ki egyértelműen, hogy az iskolában a diákok által szemléletformálási céllal különgyűjtött papír háztartási hulladéknak számít-e, amelyet csak a kötelező közszolgáltatás keretében lehet kezelni. Ennek alapján a lapunk által megkérdezett iskolavezetők döntő többsége úgy értelmezi a jogszabályt, hogy az iskolai gyűjtésnek változatlanul nincs jogi akadálya.