Országszerte összesen hét köznevelési intézmény működik együtt a befogadóállomásokkal a migráns gyerekek oktatásában, nevelésében, hiszen a menedékkérő gyerekek a köznevelési törvény rendelkezései szerint tankötelesek, ennek megfelelően biztosítani kell számukra az oktatáshoz való hozzáférést.
Megkerestük a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalt is, ahol megtudtuk: annak érdekében, hogy a kérelmező jogállású gyermekeknek az életkoruknak megfelelő intézményes oktatása és nevelése biztosított legyen, a menekültügyi hatóság átvállalja a kérelmező gyermekek közoktatásban való részvételének költségét a befogadó intézményben való tartózkodás ideje alatt. A migráns tanulókat fogadni köteles nevelési-oktatási intézményeket az illetékes tankerület jelöli ki, így Debrecenben a Pósa utcai óvoda és a Csapókerti Általános Iskola, Bicskén a városi óvoda és a Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola fogadja a gyerekeket. A Vámosszabadiban elhelyezett gyerekek nevelése, oktatása a győri Márvány óvoda szigeti tagóvodájában, valamint a győri Fekete István Általános Iskolában zajlik.
Menekült gyerekek a debreceni vasútállomáson Földi Imre |
Arra a kérdésünkre, hogy miért kezdtek menekültekkel foglalkozni, Kardosné Nagy Mária, a debreceni Pósa utcai óvoda vezetője azt mondta: a kilencvenes években bekapcsolódtak a Step by step elnevezésű amerikai program hazai adaptálásába, amelynek során cigány gyermekek nevelésével foglalkoztak, s vannak speciális és sajátos nevelést igénylő óvodásaik is. Ebből következően a debreceni szülők megértők és elfogadók a migráns gyermekekkel, Kardosné Nagy Mária szerint semmilyen feszültség nem tapasztalható a helyiek és a külföldiek között. Hozzátette: segíti az elfogadást és beilleszkedést, hogy náluk nem életkor szerint osztják be a gyermekeket, azaz kis-, középső és nagycsoportok helyett vegyes csoportokat alakítottak ki, együtt foglalkoznak a beszoktatás alatt lévő és tanköteles korú kicsikkel is.