A végeredmény: MSZP-Együtt 75-31

„Kicseleztük Orbán Viktort. Az általa írt választási rendszer meg akarta osztani az ellenzéket, hogy uralkodhasson Magyarországon. Nem hagytuk: a mai megállapodással létrejött az ellenzéki szövetség” - így kommentálta Mesterházy Attila és Bajnai Gordon az általuk vezetett politikai szervezetek közötti megállapodást.

Az MSZP és az Együtt2014-PM szövetség hosszas, vitáktól sem mentes egyezkedés után csütörtökön arról döntött, hogy külön pártlistán, az egyéni választókörzetekben pedig koordináltan, egymást segítve indulnak el a jövő évi választáson.

Az egyezséget megelőzően a két szervezet – a közös alapvetésekben történő hamar egyezség után - több héten át próbált közös nevezőre jutni a 106 egyéni választókerület elosztásában, de a tárgyalások zátonyra futottak. Ennek oka elsősorban a miniszterelnök-jelölti kérdés feloldhatatlansága volt. A múlt héten előbb Bajnai Gordon, majd Mesterházy Attila állt elő „gyorsító javaslattal”: egyikük közvélemény-kutatókra bízta volna a verseny eldöntését (úgy tudjuk, ez már régóta az Együtt asztalán volt lehetőségként, de sokáig nem tartották jó megoldásnak), mire az MSZP elnöke azt szorgalmazta, hogy ne csak a kormányfőjelölt, hanem minden egyes választókerületi induló esetében legyen valódi előválasztás. A pengeváltás után mindkét fél hátrébb lépett egyet, végül a szocialisták országos elnökségének estébe nyúló tárgyalása után az egyezkedés folytatásáról döntöttek. Csütörtökön előbb kora délelőtt az Együtt2014-PM elnöksége ülésezett, majd Bajnai Gordon és vezetőtársai a Képviselői Irodaházban folytatták az MSZP elnökéjének irodájában.

A sokszemközti tárgyalás végén a felek közös tájékoztatón jelentették be: egy kormányváltásra esélyes forgatókönyvben állapodtak meg. Eszerint az ország minden választókerületében az ellenzék egyesíteni fogja az erőit az Orbán-kormány jelöltjeivel szemben. A 106 körzetben koordináltan, azaz nem közös jelöltként, de egységes arculattal és egységes üzenettel indulnak majd jövő tavasszal. A megállapodás szerint az MSZP 75, az Együtt-PM 31 helyen állít jelöltet. Ez mindenképpen előnyösebb Bajnaiék számára, a legutolsó ajánlat ugyanis koordinált indulás esetén a listaállításhoz minimálisan szükséges 27 körzet volt. Az átadott körzetek között hét fővárosi (így például az V. kerület vagy éppen Csepel) körzet szerepel, de az Együtt jelöltje indulhat többek között Miskolcon, Szegeden, Szentendrén és Esztergomban is. Érdekesség, hogy az eredetileg alkucsomagként felajánlott és megbonthatatlannak mondott 41 körzetes ajánlathoz képest a végső megállapodásba bekerült a somogyi Marcali és Barcs helyett a kaposvári körzet, ami azt jelenti, hogy Lamperth Mónika helyett Bajnaiék jelöltje indul a városban. Ezzel kapcsolatban a Népszabadság úgy értesült: a volt belügyminiszter a múlt pénteki pengeváltás után levelet írt az MSZP megyei elnökségének, amelyben meglehetősen határozottan azt szorgalmazta, hogy a kormányváltás érdekében „bármi áron” meg kell állapodni az Együtt-tel. Ehhez Lamperth a körzetcsomag újranyitását javasolta, saját körzetét is felajánlva. „Elvárom tárgyaló politikusainktól – mindkét oldalon –, hogy olyan megállapodást kössenek, amely alapján visszaszerezhetik támogatóink, szavazóink a reményt, hogy még van értelme küzdeni” – írta a hivatkozott levélben Lamperth Mónika. Úgy tudjuk, hogy miután Bajnaiék az „utolsó pillanatban kapták meg” a körzetet, ezért még nem tudják, hogy ott ki lesz a jelöltjük.

A két szervezet megállapodása értelmében az MSZP és az Együtt2014-PM is külön pártlistán indul, szerintük „ezzel ellenzéki szavazat nem vész el, legföljebb a másik listán hasznosul.” Ez azt is jelenti, hogy hivatalosan nincs miniszterelnök-jelölt, ellenzéki győzelem esetén az lesz a kormányfő, akinek a pártja több listás szavazatot szerez. Mesterházy Attila úgy nyilatkozott: a szocialista párt hamarosan tárgyalásokat kezd a többi demokratikus ellenzéki párttal, Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciójával, Fodor Gábor liberális és Schmuck Andor szociáldemokrata pártjával. Politikusaik akár az MSZP listáján, akár a szocialistáknak jutó egyéni körzetek némelyikében kaphatnak lehetőséget.


Bajnai Gordon hangsúlyozta, ezzel a választók döntik el, ki legyen a miniszterelnök
Bajnai Gordon, Mesterházy Attila
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.