Még mindig a Fazekas a legjobb gimnázium
A fővárosi Fazekas Mihály Gyakorló Gimnáziumból jutottak be 2004-2008 között az egyetemekre és a főiskolákra a legtöbben: a végzettek 96,7 százaléka - derül ki a Köznevelés című oktatási hetilapban közzétett középiskolai rangsorból. A lap a legsikeresebb gimnáziumok eredményességi mutatóit a felvételi arányok, a nyelvvizsga arányok, az országos középiskolai tanulmányi versenyeken elért eredmények, valamint a felvételi vizsgákon résztvevők érettségi átlagpontszámai vonatkozásában mutatja be.
A felvételi eredményeket tekintve a második helyen szintén egy gyakorló iskola, a debreceni KLTE Gyakorló Gimnáziuma végzett, 93,9 százalékkal, amit a győri Révai Miklós Gimnázium követ 93,5 százalékkal. A nyelvvizsgák terén, azaz, hogy a felvételizők hány százalékának volt nyelvvizsgája, a legjobb eredményeket - nem számítva a két tanítási nyelvű és a nemzetiségi iskolákat - a legjobb eredményt a győri Kazinczy Ferenc Gimnázium ért el 98,3 százalékkal, amelyet a szintén győri Révai Miklós Gimnázium követ 96,8 százalékkal, majd harmadikként a budapesti Eötvös József Gimnázium következik 96,2 százalékkal.
Az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyeken elért eredmények terén toronymagasan vezet a Fazekas Mihály Gyakorló Gimnázium 1305,2 ponttal, amelyet a fővárosi Radnóti Miklós Gimnázium követ 673,8 ponttal, a harmadik helyre pedig a szintén budapesti Apáczai Csere János Gimnázium került, 297,4 ponttal. (A 2004-2008 évi időszakban 4279 versenyző eredményeit vették figyelembe, az elért helyezéseket pontozták, így a diákok összesen 12 756 pontot szereztek).
Az érettségiken elért átlageredmények alapján (csak 2005-2007-re vonatkozóan) emelt szinten a Budapesti Osztrák Iskola diákjai vezetnek, 98,1 százalékos érettségi-pontátlaggal, a második a Fazekas Mihály Gyakorló Gimnázium kerek 90 százalékkal, harmadik pedig a balatonalmádi Magyar-angol Tanítási Nyelvű Gimnázium 88,1 százalékkal. Középszinten a Fazekas lett az első 90,49 százalékkal, szorosan utána következik a balatonalmádi gimnázium, 90,1 százalékkal, harmadik pedig a budapesti Szabó Lőrinc Gimnázium 89,3 százalékkal.
A listákat több mint két évtizede összeállító Neuwirth Gábor oktatáskutató szerint az összegyűjtött mutatók segítik az egyes iskolák vezetőit és pedagógusait, hogy összehasonlítsák intézményük eredményeit a többi középiskolával, illetve tájékoztatják a középiskolákat választó diákokat és szüleiket az iskolakínálatról. Az oktatáskutató ugyanakkor arra is fölhívta a figyelmet, hogy a kutatások egyértelműen bizonyítják: ezek a mutatók - az iskolákban folyó munka mellett - igen nagy mértékben függnek az adott iskolatanulói összetételétől. A nyelvvizsgával rendelkezők aránya pedig nem csupán a középiskolákban folyó nyelvoktatástól függ, hanem nagymértékben attól is, hogy a család milyen külön nyelvtanulási, külföldi utazási lehetőséget tud biztosítani gyermeke számára.