Meg kell akadályozni az összeomlást!
Azonnali 250 milliárd forintos forrásbevonásra van szükség az egészségügyben, különben az év második felére finanszírozhatatlanná válik, és összeomlik az ellátó rendszer - állítja Repa Imre, a kaposvári Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatója, aki szerint a gondok abból adódnak, hogy a kormány a 2006-ban meghirdetett konvergencia programból az egészségügyre vonatkozó résznek csak az első felét - a mintegy 250 milliárd forintos forráskivonást - valósította meg.
Csakhogy ennek a programnak volt egy 2009-2010-re vonatkozó fejezete is, amely szerint tavaly 800 milliárd, az idén pedig 1000 milliárd forintot kellett volna az állami büdzséből az egészségügy finanszírozására fordítani, ám ehhez képest ebben az évben csupán 750 milliárd forintos tétel szerepel a költségvetésben. Repa a probléma érzékeltetésére elmondta: az általa irányított kaposvári kórházban havonta 120 millió forinttal nő az adósságállomány, mivel a kötelezően ellátandó feladataikhoz ennyivel kevesebb forrást kapnak az államtól.
A kaposvári kórházigazgató úgy véli, az elkerülhetetlen forrásbevonásnál nem szabad az egyenlősdit alkalmazni: első menetben a rendszer gerincét adó, egyenként nagyjából 400 ezer lakost ellátó súlyponti kórházakat kell kistafírozni.
Repa Imre szerint komoly szemléletváltásra van szükség az orvostársadalmon belül is, az ugyanis tarthatatlan, hogy az ellátó rendszer különböző pontjain dolgozó szakemberek görcsösen ragaszkodnak a megszerzett pozícióikhoz, és nem hajlandók támogatni, sőt, inkább akadályozni próbálják a rosszul működő struktúra hatékonyabbá tételét. A szerkezetváltás óhatatlanul érintené az egyetemi klinikákat is, amelyekre Repa sok szempontból egy idejétmúlt rendszer kövületeiként tekint.
A professzor fontos feladatnak tekinti a társadalombiztosítási rendszer újragondolását is, amely magába foglalná az állam által finanszírozott kötelező ellátások meghatározását, és rögzítené azokat a szolgáltatásokat is, amelyeket csak egyéni kiegészítő biztosításokkal lehetne igénybe venni. Ehhez kapcsolódva világosan szét kellene választani az egészségügyi és a szociális ellátásokat, ezek ugyanis jelenleg összekeverednek az egészségügyi intézményrendszerben. Repa Imre azt is fontosnak tartja, hogy az állam mindenkori irányítói ne a kiadások oldaláról közelítsék meg az egészségügyet, hanem abból a nézőpontból, hogy az ágazat egésze rentábilissá tehető, hiszen a működtetése bizonyíthatóan jövedelemtermelő.