Újabb érdekes szerzeményekkel hívták fel magukra a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pallas Athéné alapítványai. Az eredetileg a közgazdászképzés támogatására létrehozott, az MNB több mint 250 milliárd forintos hozzájárulásával megtámogatott szervezetek eddig elsősorban a drága ingatlanok vásárlásában jeleskedtek, mostanra azonban az alapító műtárgyak iránti szenvedélye is átragadt az alapítványokra. Ez nem meglepő, mivel e szervezeteket jellemzően a jegybank munkatársai vezetik.
Így például a kuratórium elnökeként maga Matolcsy György jegybankelnök irányítja azt a Pallas Athéné Domus Animae (PADA) alapítványt, amely nemrég 42,5 millió forintot költött Kovásznai György 17 festményére, amelyek a művész Ça ira, a Francia Forradalom dala című sorozatából valók.
A szervezetek azonban nem álltak meg másfél tucat képnél: a Pallas Athéné Geopolitikai (Pageo) Alapítvány is vett nyolc alkotást a Habfürdő és a Hamlet sorozatból 27,7 millió forintért, míg a Pallas Athéné Domus Innovationis (PADI) 42 millió forintot fordított a Fény öröme és a Rügyfakadás sorozat összesen kilenc darabjára.
A festőként, animációs rendezőként, íróként egyaránt nyilvántartott Kovásznai György alkotói munkássága valószínűleg eddig sem volt ismeretlen a jegybanki vezetés előtt. Egyéni stílusú animációs filmjei közül többet is azon Pannónia Filmstúdió berkein belül készített el, amelynek egyik alapítója, a kecskeméti stúdió vezetője Matolcsy édesapja, idősebb Matolcsy György animációsfilm-producer volt.
A PADA székhelye az Úri utcában Szabó Miklós / Népszabadság |