Matolcsy már 'gáz', mégis marad
"Matolcsy már gáz, de a miniszterelnök nem meneszti. Ez nincs ma napirenden, és január végéig, az IMF-tárgyalások lezárultáig minden bizonnyal nem is lesz" – erősítették meg kormányzati források a napokban a Népszabadságban közölt erre vonatkozó információt. Sajnálkozva hozzátették: ezen a Moody's "bóvlis" leminősítése sem változtat.
Matolcsy György stabil bársonyszékére forrásaink szerint változatlanul az a magyarázat: a nemzetgazdasági miniszter a valójában orbáni "nem ortodox, szabadságharcos" gazdaságpolitika végrehajtója. "Egy statiszta a porondon" – fogalmazta meg a véleményét név nélkül egy államtitkár. Másrészt a miniszter képes arra, hogy elhitesse a miniszterelnökkel: a makroszámok rendben vannak. Forrásaink szerint Orbán Viktor legfeljebb akkor menesztené "jobb kezét", " ha jönne Európából egy ilyen ultimátum".
Szijjártó és Lázár a miniszter mellett
Azt erősítette meg Szijjártó Péter is az Index hírportál kérdésére ma, hogy Matolcsy Györgynek fogják a jövőben is hívni a nemzetgazdasági minisztert. Lázár János pedig a hét elején nyilatkozott arról, hogy a Fidesz-frakció százszázalékosan támogatja a nemzetgazdasági minisztert.
Szuverén a mozgástér, zsebkendőnyi a terület
Nem kell a Moody's-leminősítés miatt távoznia Matolcsy Györgynek – ez a munkatársunk által megkérdezett kormánypárti képviselők véleménye. "Sok verziót hallottam, de hitelt érdemlőt nem. A Moody's nem Matolcsyt minősítette le. Például Portugáliát és Magyarországot összehasonlítva, nem is értelmezhető a Moody's minősítése. Magyarországot fel kellett volna dicsérni" – ezt a véleményt fogalmazták meg lapunknak kormánypárti honatyák.
Voltak, akik azt mondták: az az alapkérdés, hogy a 1,5 százalékos növekedés meglesz-e, és tartható-e idén 3 százalék alatt a költségvetési hiánycél. De ha nem lesz meg a 1,5 százalék, akkor is tartható a hiánycél a 300 milliárdos költségvetési tartalékkal. (Az szinte biztos, hogy november 30-án, a kormányülésen, amikor Matolcsy György leteszi az asztalra a nemzeti növekedési tervet, a kormány korrigálja a 1,5 százalékos gazdasági növekedési prognózisát 0,9, illetve 1 százalékosra – a szerk.)
Az egyik honatya úgy közelítette meg a "mennie kell-e Matolcsy Györgynek?" kérdést, hogy a forint elleni spekulációs támadásra emlékeztetett. "Ha valaki bizonyos forintárfolyam-ingadozásra játszik, ha valaki úgy látja, megéri, és elkezd ezen dolgozni, és ha ehhez leminősítést is tud hozzátenni, és a kettő egymásra tud hatni, nagyon sokat lehet keresni". Azaz a Matolcsy György által képviselt és irányított gazdaságpolitika a spekulánsok és a nagy hitelminősítő intézetek "áldozata" – vezette le.
Egy másik, KDNP-s képviselő pedig úgy értékelt: gazdaságpolitikát kellene csinálni, de ehhez kellene gazdaság, azaz termelés, és kellene pénz, hitel. Ami van: szuverén a gazdaságpolitikai mozgástér, de zsebkendőnyi a terület – összegezte helyzetértékelését.
Varga Mihály lehetne az utód?
Forrásaink szerint Orbán Viktor a legfontosabb pénzügyi-gazdasági kérdésekben Varga Mihály véleményét is kikéri, az államtitkár nincs reflektorfényben, a háttérben viszont meghatározó az álláspontja. Mint beszámoltunk róla, Varga Mihálynak kifejezetten jó a kapcsolata Irina Ivascsenkóval, az IMF budapesti irodavezetőjével is. Nyáron azt lehetett hallani, hogy ha lesz külön Pénzügyminisztérium 2012-ben, akkor az államtitkár lehet a miniszter. A napokban sokan megírták, hogy Matolcsy György utóda Varga Mihály lehetne, de a miniszterelnök környezetéből azt mondták: "ez nem egyértelmű", annak ellenére sem, hogy az államtitkár a miniszterelnök egyik legközvetlenebb munkatársa, és Orbán Viktor "abszolút bizalmát élvezi".