Másfél milliárd az árvíz ellen
A Tisza áradásai miatt a gátrendszert folyamatosan fejleszteni kell, de eddig csak kisebb javításokat tudtak elvégezni. Most az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezet és Energia Operatív Programja (KEOP) keretében átfogó rekonstrukció valósulhat meg.
A pályázat az első fordulón túljutott, így 70 millió forintból megkezdődnek az előkészítő munkálatok; a szükséges önerő 10,5 millió forint, amit a város biztosít, a fennmaradó összeg uniós forrás - mondta Botka László (MSZP) Szeged polgármestere.
Miután nagyberuházásról van szó, a munkálatok csak a sikeres második forduló után, várhatóan jövő tavasszal kezdődhetnek meg. A tervezés lehetőségét a Mélyépterv Komplex Zrt. nyerte el.
Andó Mihály, az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság főmérnöke a beruházásról elmondta: a másfél milliárd forintból több feladatot is meg kell oldani. A tervek szerint egy vasbeton résfallal megszüntetik az átszivárgást az elöregedett betonpartfalon, illetve lezárják a használaton kívüli, a partfalon jelenleg átvezető, ezért árvízbiztonsági kockázatot jelentő közműveket. Emellett, egy mobil gátrendszerrel, pótolják a magassági hiányokat.
A munkálatok két kilométer hosszon, négy szakaszon zajlanak majd. Az első szakaszon – a klinikák előtt - a már meglevő támfal kap mobil megerősítést, átszivárgást megszüntető zárást. A Stefánián elbontják a meglevő támfalat, az eddigi legmagasabb vízállás szintjére emelik a járdaszintet, és szükség esetén felállítják a mobil gátakat. A harmadik szakaszon, a Rondella környékén előfal épül a függőleges partfal elé, végül a Felső-Tisza part támfalára, szintén mobil gátat tesznek.
A belvárosi partfalat az 1880-as években kezdték építeni, jelenlegi formája az 1970-es években alakult ki, amikor a legkorszerűbbek közé tartozott. Az elmúlt évtizedekben azonban az áradások szintje két méterrel megemelkedett, így a rekonstrukció mostanra elodázhatatlanná vált - mondta a szakember. Az eddigi legmagasabb áradási szint Szegednél 10,1 méter volt, 2006 tavaszán.