Akkor házkutatást tartottak, és vagyoni jellegű kényszerintézkedéseket is tettek. A nyomozást azonban ismeretlen tettes ellen már március 10-én elrendelték, több mint két hétig tehát a potenciális gyanúsítottakhoz egyetlen szót sem szóltak. Így Tarsoly Csaba a vezérigazgató székbe egy strómant ültethetett, és átalakították a cégcsoport tulajdonosi szerkezetét is.
A károsultak nem voltak elégedettek a rendőrséggel
Sem a rendőrség, sem az ügyészség nem késlekedett az eljárással a Quaestor-ügyben – közölte a Legfőbb Ügyészség sajtószóvivője szombaton az MTI-vel. Fazekas Géza a Quaestor-károsultak Polt Péter legfőbb ügyészhez intézett kérdéseire válaszolt, amelyet a nevükben Kálmán-Pikó István tett fel. A levelet egy, az érintettek megsegítésére létrehozott zárt Facebook-csoportban jelentették meg. A károsultak eszerint nem elégedettek a rendőrség munkájával, mert Tarsoly ellen csak későn léptek fel. Az ügyészség tevékenysége kapcsán pedig azt vetették fel, nem vizsgálhatta volna ez a szervezet maga az ügyet, amely ráadásul hagyta, hogy a céget átmenetileg egy stróman vezesse.
|
T.-né R. Erika Veres Viktor |
Fazekas viszont azt hangsúlyozta, hogy a megalapozott gyanú közlése után – ami csütörtökön történt – huszonnégy óra alatt harminc ingatlant, több mint harminc cég tulajdonrészét és több nagy értékű ingóságot foglalt le a rendőrség. A szóvivő felidézte, hogy a Quaestor-ügyben a jegybank március 10-i feljelentése nyomán másnap a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást rendelt el, a nemzeti bank pedig felügyeleti biztost rendelt a céghez. Jelezte, hogy a rendőrség már másnap házkutatást tartott, s nagy mennyiségű iratot és elektronikus adathordozót foglalt le.
A szóvivő kiemelte, hogy a rendőröknek mintegy százötven cég számláját is át kellett vizsgálniuk a megalapozott gyanú tisztázásához. Hangoztatta, hogy a Buda-Cash és a Quaestor esetében az ilyen bonyolultságú gazdasági ügyeknél általában a szokásosnál sokkal gyorsabban, két héten belül sikerült a jogszabályok által megkívánt törvényes bizonyítékok alapján a gyanúsításokat közölni és a kényszerintézkedéseket megtenni. Hozzátette: a Quaestor tulajdonosi struktúrájának átalakítására tett lépéseket a gyanút alátámasztó körülményként értékelték. Egyébként szerinte az ügyészség a nyomozásfelügyeleti tevékenységét a jogszabályoknak és a szakmai előírásoknak megfelelően folytatta, és időben teljesítette kötelezettségeit.
Minden párt belendült
Az ügy egyébként továbbra sem mentes a politikai felhangoktól. Szombaton az MSZP választmánya azt kérte a párt parlamenti frakciójától, tegyen meg mindent a Quaestor-ügy károsultjai érdekében. A Fidesz-frakció erre reagálva azt írta: az MSZP választmányának arra kellene keresnie a választ, hogy „a szocialista kormányok vajon miért hunytak szemet az évtizedes pénzügyi korrupció fölött, miért engedtek brókereket a kormányuk közelébe, és mit keresnek az embereik a brókercégek hálózatában”. Emellett közölték, hogy a parlament kedden szavazhat a Fidesz törvényjavaslatáról, amely „lehetővé teszi, hogy az összes szélhámos összes cégének vagyonát és akár személyes vagyonát is zárolni lehet akár már folyamatban lévő ügyekben is”.
Az LMP javaslata ehhez kapcsolódik: hétfőn törvénytervezetet nyújtanak be annak érdekében, hogy hivatalos személyek – akár kormánytagok – vagyonát is zárolni lehessen, ha tudtak arról, hogy a brókercég az összeomlás előtt áll, mégsem értesítették a hatóságokat. Schiffer András, a párt társelnöke vasárnap azt mondta, hogy amennyiben a kormányfő valóban ismerte a Quaestor helyzetét, megszegte hivatali kötelezettségét, mert nem értesítette a pénzügyi felügyeletet és a rendőrséget. Ezért indokoltnak tartaná, hogy a kisbefektetők kártalanítása érdekében zárolják Orbán Viktor vagyonát is.
A DK pedig a parlament nemzetbiztonsági bizottságának összehívását kezdeményezi a legfőbb ügyész szerepének tisztázására, egyúttal követeli Polt Péter azonnali nemzetbiztonsági átvilágítását. Korábban a Blikk írta meg, hogy a fideszes körökkel jó viszonyt ápoló Tarsolynak ügyészségi kapcsolata is lehet: személyi titkára, Mikuska Zoltán Polt Péter legfőbb ügyész lányának az élettársa. Vadai Ágnes, független országgyűlési képviselő szombati közleményében azt is leszögezte: a „fideszes brókerbotránnyal" kapcsolatban megkerülhetetlen Orbán Viktor felelőssége, de nem indokolható a vádhatóság késlekedése sem.
Bár a Fidesz előszeretettel emleget „szocialista brókerbotrányt”, ez az ügy mégis inkább a kormánypártra fog ráégni,
hiszen a focikedvelő Tarsoly nehezen cáfolhatóan jó kapcsolatokat ápolt több kormánytaggal is. Az Index ezzel kapcsolatban szombaton újabb adalékkal szolgált: a portál információja szerint a bróker 2013 áprilisában parlamenti belépőt kapott a Miniszterelnökségtől. Az akkor még államtitkárságként működő szervezet vezetője máig Lázár János, és 2013-ban államtitkárként ott dolgozott Szijjártó Péter is, aki kapcsolatban állt Tarsoly Csabával.
Szokatlanul hosszan tárgyaltak
Szinte példa nélküli, hogy az előzetes letartóztatás elrendeléséről a bíróságnak csak a második ülésen sikerül döntenie. Magyar György ügyvéd szerint ennek egyik oka az lehet, hogy egy nem túl régi jogszabály-módosítás miatt az ügyésznek a védők rendelkezésére kell bocsátania a teljes iratanyagot, amelyet a bíróságnak benyújtott. Korábban az ügyvédeket csak arról tájékoztatták, hogy kezdeményezik a gyanúsítottak előzetesbe helyezését. Lehetséges, hogy a védelem hiányos dokumentációt kapott, és a bírónak azért kellett halasztania – véli Magyar.
Vasárnap a bíróság reggeltől késő délutánig tárgyalt a Quaestor-ügyben, ami szintén elég szokatlan, de az ügyvéd szerint ennek is lehet magyarázata. Három gyanúsítottról van szó, és őket külön-külön kell meghallgatni, ami igen hosszadalmas lehet, ha valamennyien részletes vallomást kívánnak tenni. Magyar hangsúlyozta: miután megilleti őket a védekezés joga, a bíró nem vonhatja meg a gyanúsítottaktól a szót, és ha sokat beszélnek, az ülés sokáig tart. Egyébként lehet annak taktikai magyarázata is, ha valaki vallani akar – tette hozzá –, mert a nyomozási bíró előtt elhangzottakat később figyelembe kell venni. Az ügyvéd úgy látja, aki ügyesen él ezzel a lehetőséggel, saját eljárási pozícióit javíthatja.