A 3200 település közül 2900-nak nincs szabadon felhasználható forrása, így a többségnek a vegetálás éve jön. Az érdek-képviseleti szervezetek szerint csupán a helyhatóságok tíz százalékánál beszélhetünk egyáltalán önkormányzatiságról.
A teljes önkormányzati szektor az idén körülbelül 2500 milliárd forintot költhet el, és ebből hozzávetőleg háromszázmilliárd forint felhasználásáról dönthetnek szabadon a helyhatóságok. A települések kilencven százalékának tehát legfeljebb annyi pénze van, hogy a napi működést képes legyen finanszírozni: a 3200 településből 2900-nak nincsenek szabadon felhasználható forrásai, azaz lényegében csak kötelező feladatokra költhet. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) ezekkel az adatokkal érzékelteti a szektor kivéreztetését. A szervezet álláspontja szerint mindennek fényében legfeljebb a helyhatóságok tíz százalékánál beszélhetünk önkormányzatiságról.
Barátok közt. Tavalyi egyeztetés az önkormányzatokról: Pintér Sándor, Orbán Viktor, Lázár János, Kósa Lajos és Schmidt Jenő TÖOSZ-elnök Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely / MTI |
A helyhatóságok 2013-ban valamivel több mint 636 milliárd forintnyi állami támogatást kaptak, ami tavaly csaknem 716 milliárdra nőtt. Az idei költségvetésben viszont már csak 690 milliárd szerepel, és a csökkenés magyarázata főként az, hogy kikerült a rendszerből a helyi önkormányzatok által felhasználható 94 milliárdos központosított előirányzat és a 7,7 milliárdos vis maior támogatás.