Áprilisban parlamenti, májusban EP-választás?
"Mi már akkor is az EU mellett álltunk, amikor a többiek Moszkva ukázait lesték" - erről Szájer József, a Fidesz európai parlamenti frakciójának vezetője beszélt a Fidesz szombati kongresszusán. Ahogy arról már beszámoltunk, Szájer harcias beszédet tartott, mondván "mi megharcoltunk az Unióért; azok az EU ellenségei, akik farkast kiáltó allergiás reakcióikkal aláássák a közös európai cselekvésbe vetett hitet, akik egy közös eurokormány érdekében fel akarják számolni a nemzeti érdekeket, sutba akarják vágni a vallási és családi értékeket". Beszédének fontos mozzanata volt, hogy "egy áprilisi és egy májusi választásról" beszélt, azt sugallva, hogy nem egy napon lennének Magyarországon a parlamenti és az EP-választások.
Utóbbi "bejelentés" azért is érdekes, mert a Fidesz megosztott abban a tekintetben, hogy mikor tartsák az EP-választásokat. Előzőleg Navracsics Tibor is a két voksolás szétválasztása mellett érvelt a "könnyebb lebonyolítás érdekében". A miniszterelnök-helyettes közlése szerint ennek nem politikai, hanem technikai okai vannak. A Népszabadság ugyanakkor már beszámolt arról, hogy a Fidesz elnökségében és parlamenti frakciójában is sokan gondolják úgy, hogy praktikus lenne a jövő évi országgyűlési és európai parlamenti választások egyidejű megtartása (hiszen többek között néhány milliárdot meg lehet spórolni a dupla választással), ugyanakkor Orbán Viktor miniszterelnök szívéhez az áprilisi parlamenti választás állna közelebb, valószínűleg azért is, mert a 2010-es kétharmados győzelme is áprilisi voksoláson született.
Az EP-választások időpontjának meghatározásával megbízott európai munkacsoport a május 22–25-e közti időszakot javasolta a 2014-es választásra, a hatályos magyar alaptörvény azonban lehetőséget biztosít arra, hogy az országgyűlési voksolást ettől eltérő időpontban, például áprilisban tartsák meg. Az tudható, hogy a szocialisták a két választás egyidejű lebonyolítása mellett érvelnek.
László Róbert, a Political Capital választási lapunknak korábban azt nyilatkozta, hogy eddig a fideszes politikusok is a két voksolás azonos időben történő megtartása mellett érveltek, így ha mégis különválasztják a kettőt, annak inkább politikai, mintsem technikai okai lesznek.