Már beszámoltunk róla, hogy Szócska Miklós egészségügyi államtitkár valószínűleg távozik, mint ahogy – Harrach Péter KDNP-frakcióvezető hivatalos bejelentése szerint – Hoffmann Rózsa is. A kereszténydemokrata köznevelési államtitkárt Hoppál Péter Fidesz-szóvivő követheti a poszton, a felsőoktatási államtitkár pedig – noha Klinghammer István bejelentkezett még két évre –, a lapunkhoz eljutott legfrissebb információk szerint Maruzsa Zoltán lehet, aki eddig helyettes államtitkárként a Hoffmann-irányvonalat képviselte.
|
Lesz ereje a haderőre. Simicskó István államtitkárként már dolgozott a honvédelmi tárcánál, most a bársonyszékbe térhet vissza Kovács Attila / MTI |
Orbán Viktor – szabadságáról visszatérve – a hét közepén folytatta a számára megfelelő kormánytagok kiválasztását, és tegnap az is eldőlt, hogy Fazekas Sándor mégis marad vidékfejlesztési miniszter. Róla és Hende Csaba honvédelmi miniszterről lehetett hallani, hogy mozog a székük. Amennyiben Hendének valóban távoznia kell , kormányoldalról azt hallani: Simicskó István jelenlegi sportállamtitkár a legesélyesebb a bársonyszékre (annak ellenére, hogy Bakondi György katasztrófavédelmi főigazgató állítólag aspirál a posztra). A volt honvédelmi államtitkár 2009-ben elvégezte a ZMNE Hadtudományi Doktori Iskoláját, és summa cum laude PhD-fokozatot szerzett.
Forrásaink azért is gondolják esélyesnek Simicskót, mert kereszténydemokrata, és Orbán Viktor állítólag nem szeretné, hogy a KDNP „alulreprezentált” legyen a kormányában. Semjén Zsolt KDNP-elnök miniszterelnök-helyettes marad a pártszövetség alkotta kormányzatban, amelyben a kereszténydemokrata politikai filozófiát, a keresztény-szociális gondolkodásmódot és a nemzetpolitikát fogja képviselni.
A KDNP több államtitkári poszthoz is hozzájuthat, a hírek szerint Soltész Miklós szociális államtitkár marad és Rétvári Bence, az igazságügyi tárca általános államtitkára is folytathatja munkáját. A házelnök szinte bizonyosan újra Kövér László lesz, de a KDNP-t is megilleti egy alelnöki poszt, melyre valószínűleg Latorcai Jánost delegálják.
A KDNP-nek a dolgok jelenlegi állása szerint 16 fős frakciója lesz a parlamentben (a Fidesz–KDNP szövetség összesen 133 mandátumot szerzett), és Harrach Péter marad a frakcióvezető. A KDNP helyzete azért is érzékeny, mert a Fidesz–KDNP közös EP-listáján a kereszténydemokrata Hölvényi György egyházügyi államtitkár csak a 12., így épp a határán lehet a bejutásnak. A listán harmadik helyen álló Tőkés Lászlót nevezte KDNP-jelöltnek a listavezető Pelczné Gáll Ildikó Fidesz-alelnök, ám a volt püspök valójában Orbán Viktor protezsáltja.
Azt, hogy ki lesz a Fidesz frakcióvezetője, egyelőre nem tudni biztosan; amennyiben Rogán Antal Németh Lászlóné helyett EU-fejlesztési miniszter lesz, Kósa Lajos pedig egy önkormányzati tárca élére kerül, „elképzelhető, hogy nőpolitikus állhat a képviselőcsoport élére” – mondták lapunknak.
A harmadik Orbán-adminisztráció miniszteri tablója tehát már majdnem kész, az államtitkári névsor viszont még korántsem, ahogyan a kormányzati struktúra egyes elemei sincsenek még a helyükön. Forrásaink szerint Orbán Viktor még egyeztetni fog az érintettekkel a felcsúti házában, és elképzelhető, hogy a kormányalakításra csak május 25-e után, az EP-választásokat követően kerül sor.
Környezetvédelem: lefokozás után kasztrálás
A Fidesz–KDNP választási győzelme után azok a jóslatok látszanak beigazolódni, amelyek szerint az új Orbánkormányban a maradék integritását is elveszíti a környezet- és természetvédelem. Az ágazat jelentősebb gazdaságbefolyásoló hatással bíró részeit szétosztják a minisztériumok között, a vidékfejlesztési tárcánál legfeljebb a nemzeti parkok felügyelete marad.
A legnagyobb országos zöldszervezetek közös levélben fordultak a napokban Orbán Viktor kormányfőhöz, a zöldtárca 2010-ben megszüntetett önállóságának helyreállítását kérve. Levelük szerint mind a fenyegető környezeti kockázatok, mind az alaptörvény rendelkezései szükségessé tennék egy erős, a rövid távú gazdasági szempontokat ellensúlyozni képes környezetvédelmi tárca felállítását, ehelyett azonban az előző négyéves kormányzási időszak alatt a környezet- és természetvédelem jogi és intézményi helyzete látványosan romlott, ami már nemcsak a jövő generációk életesélyeit, hanem a ma élők egészségét és kilátásait is veszélyezteti.
A zöldek kérésének meghallgatására minimális az esély. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint folytatódik a környezetügy szeletelése. A vízügy maradéka átkerül a BM-be, a környezet- és természetvédelmi hatósági rendszer új gazdája a közigazgatási tárca lesz, a hulladékügyet pedig az NFM kapja meg. A VM-ben csak a nemzeti parkok felügyelete marad, de – ahogy informátorunk fogalmazott – még a vadászati főosztálynak is nagyobb súlya lesz, mint a természetvédelemnek. Illés Zoltán környezetügyi államtitkár további karrierjéről tudomásunk szerint még nincs döntés; egyes hírek szerint valamilyen koordináló funkciót kap a szétaprózott környezetvédelmi intézményrendszer kormányzati összehangolására. (H. M.)