Magyarból vizsgáznak ma az érettségizők
A magyar nyelv és irodalom vizsgatárgy középszintű írásbeli vizsgája 240 percig tart – tudatta a köznevelési államtitkárság. A vizsgázóknak két feladatlapot kell megoldaniuk: a szövegértési feladatlapra hatvan, a szövegalkotásra 180 perc áll a rendelkezésükre. A vizsgázók először a szövegértési feladatlapot töltik ki, és csak ezek összegyűjtése után kezdhetik meg a másiknak a megoldását.
A szövegértési feladat általában egy esszé, ismeretterjesztő céllal íródott tanulmány, publicisztikai mű egésze vagy részlete. A feladatok megoldása a kérdésre adott válasz szöveges kifejtése, esetenként megadott válaszvariációk közötti döntés. A szövegalkotási feladatlap esetében a vizsgázó három eltérő típusú, műfajú és témájú szövegalkotási feladatból választ egyet. Az elvárható terjedelem 500-1500 szó.
Az emelt szintű írásbeli 240 percig tart, nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsorból és három különböző szövegalkotási feladatból áll. A vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják be, és a feladatok megoldásának a sorrendjét is meghatározhatják. A nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsor egy alkotáshoz kapcsolódik. A nyelvi, illetve irodalmi műveltséget vizsgáló kérdések aránya hozzávetőleg 40-60 százalék.
Az írásbelik megoldásakor közép- és emelt szinten is helyesírási szótár használható, ebből vizsgacsoportonként legalább négy példány szükséges. A szótárról a vizsgát szervező intézmény gondoskodik.
Magyarból idegen nyelvként középszinten 57 helyszínen 104 vizsgázó tesz érettségi vizsgát.
Leszek Kolakowski lengyel filozófus egyik művének részletét, egy Márai Sándor-elbeszélést, valamint egy Berzsenyi Dániel- és egy Vörösmarty Mihály-költeményt kaptak az érettségizők a középszintű magyar vizsgán, a diákoknak a három esszéfeladat közül egyet kell választaniuk – tette közzé az Eduline.hu oktatási portál.
Minden évben három típusfeladat van a középszintű vizsgán: egy érvelés, egy műelemzés és egy összehasonlító elemzés. A fogalmazásra összesen hatvan pontot kaphatnak a diákok (a tartalomra, a szerkezetre és a felépítésre, illetve a nyelvi minőségre húsz-húsz pont jár).
A szakportál a honlapján az érettségi vizsgáról folyamatosan új információkkal szolgál.