Alanyi költők
Az Együtt 2014 Párt az egyéni jelöltek után felvett, összesen 21 millió forintból 18 milliót használt fel, de az elszámolás az ÁSZ szerinte teljesen szabálytalan volt. A pártlistára járó 149 milliós apanázsnál sem bíbelődtek sokat a pontos elszámolással, a felhasználás igazolására beadott bizonylatok 76 százaléka nem volt megfelelő. Az ÚDP az egyéni jelöltek után felvett összesen 35 millióból 34 milliót költött el, az ÁSZ szerint – legalábbis formálisan – pontosan igazolták a kiadásokat. A felhasznált pénzt azonban vissza kellett volna fizetni, mert az egyéni jelöltek nem szerezték meg a szavazatok legalább 2 százalékát. A visszafizetésről szóló döntést nem kifogásolta a párt, halasztást, részletfizetést nem kért – és nem is utalta el a visszajáró adóforintokat. Az országos lista állításáért járó 149 millió forintnak közel felét biztosan nem szabályosan költötték el a jelentés szerint. A „felhasználást alátámasztó számlák, bizonylatok 86 százaléka, összesen 65,9 millió forint esetében az alaki és tartalmi kellékek (...) nem feleltek meg.” A legmegdöbbentőbb adatok a párt útnyilvántartásában tűntek fel. Az ÁSZ szerint 83 útnyilvántartási tétel hiányos volt, nem nevezték meg például az utazás célját és a felkeresett üzleti partnert.
Üzemanyagi problémák
A nyilvántartás „elkenésére” tett kísérlet annyiban érthető, hogy a 83 tétellel 46 millió forint elköltését próbálták igazolni. Vagyis a párt ennyit költött állítólag utazásra tavaly február 15. és április 6. között, azaz ötven nap alatt. Csak miheztartás végett: ennyi pénzből úgy 113 ezer liter üzemanyagra futja, amiből egy átlagos benzines személyautóval 1,5, egy takarékosabb, dízellel 1,8 millió kilométer tehető meg. Ez azt jelenti, hogy kétszer megtehették volna oda-vissza a Föld–Hold utat.
|
Keményen hajtottak Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Az ÚDP-nél elkövetett „hibákhoz” kísértetiesen hasonló furcsaságokat tárt fel az ÁSZ a szintén kőszegi ÚMP-nél. A szervezet a képviselők után felvett támogatásokból 47 millió forintot kapott, amit majdnem teljes egészében el is költött. Mivel a kétszázalékos küszöböt nem sikerült elérni, az összeget vissza kellett volna fizetni. Ahogy az ÚDP, úgy az ÚMP sem kért felülvizsgálatot, részletfizetést, halasztást. És persze nem is fizetett. A 149 milliós támogatással – hasonló arányban, mint az ÚDP – nem számolt el szabályszerűen: az igazolások 63 százaléka nem volt megfelelő. A hiba forrása sem újszerű: az útnyilvántartás 60 tétele hiányos volt, így összesen 65,4 millió forinttal, majd kétmillió kilométernyi „benzinpénz” elszámolásával maradt adós.
Úton
Próbáltuk elérni a három, költségvetési csalás gyanúja miatt feljelentett kis pártot. Az Együtt 2014 már a kampány idején is rejtőzködött, most sem sikerült a szervezetre találni. Az ÚDP elnöke a kampányban még elérhető volt, ám telefonja azóta nem kapcsolható, a szervezet honlapja nem érhető el, Facebook-oldala pedig az utóbbi egy évben a karácsonyi és újévi jókívánságon kívül nem frissült.
Sikerült viszont elérni az ÚMP vezetőjét. Táncsics Péter szerint igazságtalanul hozta hírbe őket az ÁSZ, így nem is tartanak a vizsgálatoktól. Felvetésünkre, ami szerint irreálisnak tűnik másfél-kétmillió kilométert, 65 millió forintot elautózni a kampányban, így reagált: már miért lenne ez irreális? Mint mondta, összesen 86 jelöltjük, aktivistájuk, szervezőjük járta az országot ötven napon át. Közbevetésünkre, hogy ezek szerint mind a 86 ember félszáz napon át kivétel nélkül abszolvált legalább 370-450 kilométert, azt felelte: keményen dolgoztak a kampányban. Ő például – jelezte – volt, hogy csak egy végül meg sem jelent interjú miatt autózott Kőszegről Budapestre és vissza. Egy választókerületi jelölt viszont csak a saját területén mozog, jeleztük, mire az volt a válasz, hogy sok helyen kellett helytállniuk.
Megkérdeztük arról is, hogy ha igazságtalannak tartja a döntéseket, miért nem élt felülvizsgálati kérelemmel, miért nem tárgyalt részletfizetésről vagy halasztásról. Azt felelte: egy félreértés miatt csak szóban jelezte aggályait, a részletről, halasztásról pedig azért nem tárgyaltak, mert a párt szerény tagdíjbevételeiből évtizedek alatt úgysem tudnák visszafizetni a pénzt.
Itt érdemes megemlíteni, hogy az MTI jelentése szerint Elek János, az Állami Számvevőszék főtitkára a jelentést bemutató sajtótájékoztatón azt mondta: a vizsgálat egyértelműen alátámasztotta, hogy az elmúlt időszak törvényi változásai növelték a kampánypénzek felhasználásának átláthatóságát és javították az ellenőrzés lehetőségeit.