„Természetesen igyekeztem kihasználni a lehetőséget. Erdő Péter bíboros úrral együtt mentünk oda a Szentatyához, és megismételtük felé a meghívást. Természetesen ő nem válaszolt sem igennel, sem nemmel, de látszott, hogy foglalkoztatja a kérdés. Mindjárt kérdezte is, tudjuk-e, hogy a Buenos Aires-i székesegyház is Szent Márton oltalma alatt áll. Bátorkodtam megjegyezni, hogy ezért is gondoljuk, hogy a Szentatya szívesen ellátogatna arra a helyre, ahol Szent Márton született. Mosolyogva konstatálta ezt. Természetesen beszéltem az államtitkárság vezetőjével is, aki
úgy fogalmazott, hogy evidenciában tartják a kérdést, tárgyaltak is róla többször, de most még nem tud konkrétumot mondani.
Úgyhogy imádkozunk, és várjuk a Szentatyát!"
|
A pápát Áder hívta meg Magyarországra a 2013-as vatikáni látogatásán Claudio Reyes / Reuters |
Ferenc pápa 2013 szeptemberében magánaudiencián találkozott Áder János köztársasági elnökkel. Az akkor hírek szerint Ferenc pápa a megbeszélésen elfogadta az államfő által javasolt magyarországi látogatás 2016-os időpontját. Ebben az évben lesz ugyanis Szent Márton tours-i püspök születésének 1700. évfordulója, aki az akkori Pannónia provinciából származott.
Aztán gyorsan kiderült, hogy a pápa az elfogadással csak udvariassági gesztust tett,
nem pedig konkrét ígéretet.
A szentszéki szóvivő a Vatikáni Rádió magyar szerkesztőségének kérdésére elmondta: a pápa 2016-os programjait természetesen még nem állították össze, ezért korai lenne a magyarországi látogatás pontos időpontját megjelölni.
|
Erdő 2013-ban a Vatikánban a legutóbbi pápaválasztás előtt Alessandro Bianchi / Reuters |
Veres András idén szeptemberben, a püspöki kar ülése után közölte, hogy Ferenc pápa 2015 végéig ígért határozott választ arra, ellátogat-e jövőre Magyarországra.
A jelek szerint ennél előrébb most sem tartunk.
Egyházi berkekből korábban azt a tájékoztatást kaptuk, minimális az esélye annak, hogy – 2016-ban legalábbis – Magyarországra jöjjön a pápa. A sajtóban megjelent találgatásokkal szemben a látogatás elmaradása aligha hozható összefüggésbe a magyar kormány vagy a püspöki kar magatartásával. Sokkal valószínűbb, hogy a magyarországi út komoly formában
eleve nem is szerepelt
a pápa tervei között.