Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának keddi ülésére érkezve korábban Papp Károly országos rendőrfőkapitány is beszámolt arról, hogy a brüsszeli robbantások nyomán fokozott ellenőrzést rendeltek el a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren és a metróállomások területén.
A rendőrfőkapitány azt mondta: az utasok szabadságát nem korlátozzák, de a rendőri jelenlétet és az ellenőrzést megerősítik. Arra a kérdésre, hogy ez a pályaudvarokra is kiterjed-e, Papp Károly azt mondta, ott már korábban megerősítették a rendőri biztosítást. Hozzátette: a társszervekkel folyamatosan egyeztetnek, s ennek függvényében döntenek a további intézkedésekről.
|
TEK-esek a Liszt Ferenc repülőtér termináljában Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Egy tavaly novemberi kormányhatározat szerint a megfelelő terrorfokozat a fenyegetettség jellemzőihez igazodóan rendelhető el. A 4-es – alacsony – fokozatot akkor vezethetik be, ha ellenőrzött vagy részben ellenőrzött információk alapján az Európai Unió, illetve az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének tagállamában terrorcselekmény elkövetésének veszélye áll fenn, de a cselekmények természete, kiterjedése, valamint hatásai előre nem határozhatók meg.
A 3-as – közepes – fokozat következik, ha az ellenőrzött vagy részben ellenőrzött információk a fenyegetettség szintjének növekedésére utalnak, illetve az Európai Unió, illetve a NATO valamely tagállamában, esetleg a velük szomszédos országokban terrorcselekményt követtek el, amelynek hatásaként Magyarország fenyegetettségének növekedése valószínűsíthető. A fokozatot mindaddig fenn kell tartani, amíg Magyarország veszélyeztetettsége nagy valószínűséggel nem zárható ki. Ez volt hatályban eddig.
A 2-es – magas – fokozat rendelhető el, ha az ellenőrzött vagy részben ellenőrzött információk Magyarország konkrét veszélyeztetettségére utalnak, vagy Magyarországot fenyegető terrorcselekmény közvetlen bekövetkezésére utaló, konkrét információk állnak rendelkezésre. A fokozatot mindaddig fenn kell tartani, amíg az ellenőrzött információk nem utalnak a fenyegetettség szintjének csökkenésére, illetve megszűnésére.
|
Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Az 1-es – kritikus – fokozat bevezetésének feltétele, hogy Magyarország területén vagy a területére is kihatóan súlyos következményekkel járó terrorcselekményt követtek el, illetve Magyarország területén olyan súlyos következményekkel járó egyéb esemény történik, amelynél felmerülhet a terrorizmussal való összefüggés. A fokozatot a következmények felszámolásáig, az elkövetők felderítésére, elfogására és további terrorcselekmények megakadályozására kidolgozott intézkedések bevezetéséig, illetve mindaddig fenn kell tartani, amíg az elkövetők felderítése és elfogása, valamint további terrorcselekmények elhárítása érdekében a bevezetett intézkedések végrehajtása szükséges.
Az elrendelt fokozatokkal kapcsolatban végrehajtandó feladatokról a kormány nemzetbiztonsági kabinetje központi intézkedési tervet készít. Az tartalmazza a vélelmezett eseményeket, illetve azoknak a közrendre és közbiztonságra gyakorolt hatását, az érintett szervek által végrehajtandó feladatokat, intézkedéseket – azok konkrét felelőseinek megjelölésével –, a feladat-végrehajtásban részt vevő erőket, eszközöket és módszereket, a végrehajtandó feladatok, intézkedések határidejét, az irányítás, együttműködés rendjét.
A különböző fokozatok elrendelésére a kormányhatározat szerint a belügyminiszter a Terrorelhárítási Központ főigazgatója által vezetett Terrorellenes Koordinációs Bizottság – amelynek tagja valamennyi titkosszolgálat, valamint a rendőrség, a katasztrófavédelem, a NAV és a bevándorlási hivatal vezetője is – kezdeményezésére vagy saját hatáskörben jogosult. Ehhez szükség van a nemzetbiztonsági kabinet hozzájárulására, ami sürgős esetben utólag is beszerezhető. A miniszter azonban a kabinet egyet nem értése esetén is dönthet, és a különböző fokozatok elrendelésére, módosítására vagy megszüntetésére nem utasítható.
NOL-dosszié: Terror Brüsszelben