Lemondott a józsefvárosi polgármester
A kerületi önkormányzat szerda délutáni ülése után kiadott közlemény szerint megromlott egészségi állapota miatt lemondott polgármesteri tisztségéről Csécsei Béla. Csécsei 1989-2009 között az SZDSZ tagja volt, 1993-tól volt polgármester, idén nyáron lépett ki a pártból. Lemondását a képviselő-testület szerdai ülésén elfogadták, egyúttal kezdeményezték az időközi polgármesteri választás kiírását.
Csécsei: ezekkel a lábakkal nem lehet rohangálni
Csécsei Béla az MTI-nek azt nyilatkozta: lemondólevelét kedden juttatta el a törvényi előírásoknak megfelelően az első számú helyettesítő alpolgármesternek, Takács Gábornak, aki szerdán ismertette annak tartalmát a képviselőtestülettel. Elmondása szerint lemondását megromlott egészségi állapotával indokolta, ugyanis még tavaly októberben lábszártörést szenvedett, s a sérült testrészt csak 18 csavarral és további két vaselemmel lehetett helyrehozni. Gyógyulását a jobb lábra való átterhelés miatt a csípőcsontja is megsínylette, amit szintén műteni kell a későbbiekben. "Ezekkel a lábakkal nem lehet napi 8-12 órát rohangálni" - fogalmazott.
'Bensőséges hangulatban búcsúztattak'
Csécsei Béla szólt arról, hogy a képviselőtestület "bensőséges hangulatban" búcsúztatta, köszönetüket fejezték ki a munkájáért, sőt határozatba foglalták, hogy számítanak a tapasztalataira, tudására. Ennek megfelelően - amint lehet - valószínűleg közreműködik majd az önkormányzat munkájában, tervei szerint az oktatási és településfejlesztési területen.
A lemondott polgármester ismertetése szerint 8 napon belül átadja a munkát az őt helyettesítő alpolgármesternek, amellyel megszűnik közszolgálati jogviszonya. Ezután polgármester-választást kell kiírni Józsefvárosban, 72 napon belül megtörténnek a jelöltállítások, 4 hónapon belül pedig lezajlik a polgármester-választás, amelyet a kerületi választási bizottság ír ki.
Fidesz: egy korszak zárult le
- Egy korszak zárult ma le Józsefvárosban - kommentálta a hírt Kocsis Máté (Fidesz), az önkormányzat többségi vezetője. Kocsis hozzátette, hogy a többségi Fidesz-KDNP frakció megérti Csécsei lemondását, tekintettel hosszú idő óta közismert rossz egészségi állapotára.
Volt pártjától jött az ötlet
A szerdai Népszava számolt be arról, hogy az SZDSZ állítólag pénteken lemondásra szólította fel a polgármestert, hétfő délig adva neki haladékot a döntésre. A kerületben ma is nagyon népszerű Csécsei Retkes Attila júliusi SZDSZ-elnökké választása után lépett ki a pártból. A hírek szerint a szabad demokraták Csécsei tudomására hozták: ha nem mond le a polgármesteri posztról, akkor a kerületi képviselőtestület - az SZDSZ és a Fidesz szavazataival - feloszlatja magát a szerdai ülésen.
Nem számoltak komolyan az önfeloszlatással
Úgy tudjuk, a helyi Fidesz nem számol komolyan az önfeloszlatással, az ugyanis "nem ésszerű és nem reális alternatíva". Ehelyett elfogadja Csécsei - várhatóan háromkor bejelentendő - lemondását. Erről azonban a Fidesz az SZDSZ-szel állítólag nem egyeztetett, a "többi csak spekuláció".
Nem volt meglepetés
Több mint fél éve "lóg a levegőben" a polgármester távozása, aminek elsődleges oka a megromlott egészségi állapota, hiszen egy komoly műtéten esett át, s több hónapig volt betegállományban. Az más kérdés, hogy időközben változott a politikai környezet. "Béla tényleg beteg, láthatóan nagy fájdalmai vannak", ezért a Fideszben tartja magát az a vélekedés, hogy nem lenne ízléses, kifejezetten méltánytalan lenne belerúgni. "Más a politikai ellenfél, s mások az emberi aspektusok". Lapunk étesülése szerint felvetődött annak lehetősége, hogy a testület díszpolgári címmel ismerné el Csécsei eddigi polgármesteri tevékenységét.
Kétesélyes választás
Vélhetően tehát helyén marad a józsefvárosi képviselőtestület, a polgármesteri tisztségre pedig új választást írnak ki. Úgy tudjuk, a Fideszben még nem volt formális döntés a saját jelöltjük személyéről, de komolyan számolnak a győzelemmel. Egy időközi önkormányzati választást viszont rizikósnak tartanak, hiszen a VIII. kerület annak ellenére kétesélyes, hogy a választási hangulat alapján ma borítékolható a Fidesz-győzelem. A konzervatív párt épp ezért nem tartaná szerencsésnek az időközi voksolást, pláne az országgyűlési választások előtt, hiszen az eredmény egyfajta barométerként is szolgál.
A polgármestert egyelőre nem sikerült elérnünk.