Ma 92 esztendős Göncz Árpád

Ma ünnepli 92. születésnapját Göncz Árpád író, műfordító, politikus, a harmadik Magyar Köztársaság első államfője.

Göncz Árpád 1922. február 10-én született Budapesten Göncz Lajos posta- és távírdafőtiszt és Haimann Ilona gyermekeként. A Werbőczy Gimnáziumban érettségizett, majd a Pázmány Péter Tudományegyetemen 1944-ben jogi diplomát szerzett.

Politikai pályafutását a Kisgazdapártban kezdte: az ifjúsági szervezet elnöke, a Nemzedékek című lap főszerkesztője, majd a párt feloszlatásáig annak parlamenti főtitkára volt.

Az 1956-os forradalom idején Göncz Árpád a Magyar Parasztszövetség tagja lett, novembertől pedig részt vett a Magyar Demokratikus Függetlenségi Mozgalomban. 1957 májusában letartóztatták, és 1958 augusztusában a Bibó-per egyik vádlottjaként előbb halálra, majd életfogytig tartó börtönre ítélték, de 1963-ban amnesztiával szabadult.

Szakfordítóként a Veszprémi Nehézvegyipari Kutatóintézetnél, később a Talajjavító Vállalatnál helyezkedett el, 1965-től pedig szabadfoglalkozású íróként, műfordítóként dolgozott. Elsősorban ez utóbbi tevékenysége révén vált ismertté: ő fejezte be Tolkien regényének, a Gyűrűk urának a fordítását, s a közreműködésével jelent meg magyarul többek között Arthur C. Clarke Űrodüsszeia, Colleen McCullough Tövismadarak című kötete, valamint Agatha Christie néhány kötete is.

Göncz Árpád 1988-ban kapcsolódott be ismét a politikai életbe: alapító tagja volt a Szabad Kezdeményezések Hálózatának, valamint az SZDSZ-nek, s előbb a párt ügyvivője, majd országos tanácsának tagja lett. Rövid ideig a Magyar Írószövetség elnöki tisztét is betöltötte.

Hamarosan - 1990 májusában – azonban már országgyűlési képviselő, a Ház elnöke, egyben ideiglenes köztársasági elnök, 1990. augusztus 3-tól 2000. augusztus 3-ig pedig a Magyar Köztársaság államfője. Az e poszton eltöltött tíz esztendő alatt Göncz Árpád végig a politikusi népszerűségi listák élén állt.

Mandátumának lejárta után Göncz Árpád visszavonult a politikától.

Gyermekei a volt államfő munkásságának tanulmányozására, az 1956-os forradalom emlékének, valamint a magyar demokratikus és szabadelvű hagyományok ápolására alapítványt hoztak létre, amely Göncz Árpád 92. születésnapján kezdi meg a működését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.