Bár automatikusnak tűnik a 2013-as béremelés mostani „alapbéresítése”, sokakat érhet nagy meglepetés a többletpénz első, szeptemberi kifizetésekor. Az érintett szakdolgozók zöme 5–12 ezer forintra számíthat. Az egészségügyi intézményekben dolgozók jó részének, így az asszisztenseknek, illetve a műszaki terület alkalmazottainak egyetlen fillér sem jut.
Évek óta komoly feszültséget okoz az egészségügyben, hogy a 2012-es és 2013-as emelés nem épült be az orvosok és szakdolgozók alapbérébe. A többletet bérkiegészítésként utalta a kormányzat az egészségügyi intézményeknek. Így ez az összeg nem emelte meg az egészségügyi jövedelmek harmadát adó pótlékokat, azokat máig a 2011-es alapbérből számolják. A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) becslése szerint emiatt a tagjaik évente átlagosan akár egyhavi bérüktől is elestek.
Az orvosok „vesztesége” is hasonló, ők a kötelezően elrendelhető túlmunkáért 2011-ig az órabérük 70 százalékát kapták meg, de miután a béremelés alapbéresítése náluk is elmaradt, ez az arány ma már csak 32 százalék. Bélteczki Jánosnak, a Magyar Orvosok Szövetsége elnökének számolása alapján a doktorok évente 150-180 ezer forintot veszíthetnek.
A kormányzat 2012 óta ígéri, hogy alapbéresíti a bérkiegészítést. Ám ezt az alig több mint 15 milliárd forintba kerülő intézkedést halogatja. A jövő évi büdzsében – a tárca szerint – benne van az ehhez szükséges forrás. Azt a kormány is érzékelte, hogy az idei nagy ágazati tüntetések után nem megoldás a semmittevés.