Koalíciós csata a Városházán: 'Ha harc, hát legyen harc'
Lemondanak feladatköreikről az MSZP főpolgármester-helyettesei, Hagyó Miklós városüzemeltetési és Horváth Csaba humánpolitikai helyettes ezt levélben jelezte. A szocialista politikusok a jogkörről való lemondás ellenére leszögezik, hogy pártjuk "minden erejével fenntartaná a koalíciót", feltéve, hogy arról konszenzus születik. Hagyó és Horváth a megegyezés megszületéséig minden jövedelmét átutalja a kormány krízisalapjába - tudatta lapunkkal az MSZP.
'Ha harc, hát legyen harc'
Szocialista forrásaink lapunknak úgy fogalmaztak: 'ha harc, hát legyen harc'. Emlékeztetettek arra, hogy 2006-ban Demszky Gábor a szocialista támogató szavazatoknak köszönhette főpolgármesteri újraválasztását, nem saját pártja szavazótáborának. Az MSZP információink szerint igencsak nehezményezi, hogy a koalíciós feszültség közepette a főpolgármester a jövő hétre Equadorba utazzon egy UNESCO-konferenciára.
A szocialista helyettesek a főpolgármesteri kabinet mára összehívott ülésére sem mentek el, ugyanerre az időpontra ugyanis Burány Sándor budapesti MSZP-elnök egyeztetésre hívta őket a fővárosi koalíciós feszültség miatt.
MSZP: 'Barátságtalan lépés'
Hagyó ugyanis hétfőn lemondott a BKV felügyeletéről, a jogkör további sorsáról pedig koalíciós egyeztetés indult, ennek eredményét azonban Demszky Gábor nem várta meg, és a közlekedési vállalatot Horváthra bízta csütörtökön. A lépést az MSZP egyoldalúnak és barátságtalannak nevezte, és kilátásba helyezte a fővárosi koalíció újragondolását.
SZDSZ: 'Nem akarnak dolgozni'
Amíg a két szocialista főpolgármester-helyettes nem mond le a tisztségéről, addig itt pusztán munkajogi vitáról van szó, az SZDSZ pedig nem foglalkozik a koalíció felmondásának vagy fennmaradásának a kérdésével - mondta lapunknak John Emese, a fővárosi SZDSZ-frakció vezetője. Hagyó és Horváth lépése a frakcióvezető megfogalmazása szerint érthetetlen, és azt jelenti, hogy a szocialista helyettesek "nem akarnak dolgozni, semmivel sem akarnak foglalkozni, ami a feladatkörük volna". Ezt mutatja szerinte, hogy a pénteki kabinetülésre sem mentek el, pedig több előterjesztésüket tárgyalták volna.
A fővárosi koalíciós egyeztető tanács szombat délelőtt ülésezik és foglalkozik a kialakult helyzettel, John Emese bízik abban, hogy rendezni tudják a kérdést. A frakcióvezető nem tudott választ adni arra, Demszky lemondja-e jövő heti equadori útját emiatt.
Fidesz: kommunikációs trükk
A főpolgármester helyetteseit a törvény szerint a Fővárosi Közgyűlés választja meg, személyekre javaslatot a főváros első embere tehet. A már megválasztott főpolgármester-helyettesek visszahívására nincs jogi lehetőség. A főpolgármester munkáltatói jogkörben viszont saját maga döntheti el, melyik helyettesének milyen hatáskört ad, és azt bármikor vissza is vonhatjaMinden jogalapot nélkülöző, a közvéleménynek szóló kommunikációs trükk, színjáték az, hogy Hagyó Miklós és Horváth Csaba ideiglenesen visszaadta hatásköreit a főpolgármesternek - nyilatkozta Tarlós István pénteken az MTI-nek.
'Vagy lemondanak, vagy nem'
A Fidesz fővárosi frakcióvezetője emlékeztetett arra, hogy a főpolgármester-helyettesek a hatásköröket a főpolgármestertől kapják. Ezekről bármikor lemondhatnak, ideiglenes jelleggel azonban nincs erre jogszerű lehetőségük. Vagy lemondanak, vagy nem. Ha pedig lemondtak hatásköreikről, akkor már gyakorlatilag nem is főpolgármester-helyettesek - szögezte le. Hozzátette, hogy ha nem látják el a feladataikat, nem dolgoznak, akkor nem is jár nekik a fizetés. A munka nélküli főpolgármester-helyettesek fogalmát ugyanis sem a törvényi előírások, sem a szokásjog nem ismeri. Mivel pedig nem jár nekik fizetés, ezért nem is utaltathatnak át semmit pr jelleggel az úgynevezett Krízisalapba.
Tarlós szerint ijesztgetni próbálják a főpolgármestert
Tarlós István úgy véli, hogy ezzel a trükközésükkel a szocialisták ijesztgetni próbálják a főpolgármestert. Ezt azonban elég ügyetlenül teszik, mivel állandóan nem létező, a törvény által nem ismert megoldásokkal kísérleteznek. Mindezt pedig úgy kommunikálják a nyilvánosság előtt, mintha jogszerűen létezne is az, amit mondanak. Az, hogy a továbbiakban mi is történik ez ügyben a városházán, az Demszky Gábor főpolgármestertől függ - mutatott rá az ellenzéki politikus.
Az MTI városházi értesülései szerint Hagyó Miklós lemondta azt a találkozót, amit péntek délutánra kezdeményezett Tarlós Istvánnal. A megbeszélésre várhatóan egy hét múlva kerül sor.
Demszky: Hagyó nem akarta ellátni a feladatát
Demszky Gábor továbbra is a helyetteseinek tekinti Hagyó Miklóst és Horváth Csabát, jogszerűen ugyanis nincs arra lehetőség, hogy "visszaszármaztassák" a tőle kapott feladataikat - nyilatkozta a főpolgármester pénteken az MTI-nek. Demszky Gábor leszögezte: egyetlen munkavállaló sem dönthet úgy, hogy kedve szerint "hol ellátja feladatait, hol nem". Arra pedig nincs jogi lehetőség, hogy egy főpolgármester-helyettes visszaadja hatásköreit, és úgy akarjon pozíciót betölteni, hogy nem végez munkát - jegyezte meg.
A főpolgármester kifejtette, hogy munkáltatói jogkörében és törvényi felhatalmazással ruházta át Horváth Csabára a BKV, valamint a közösségi közlekedés felügyeletét. Hangsúlyozta, hogy erre azért került sor, mivel Hagyó Miklós nem kívánta ellátni ezt a koalíciós szerződés értelmében a szocialisták által felügyelt feladatot, s ezért azt "elvonta tőle". Demszky Gábor emlékeztetett rá, hogy a BKV szakmai felügyeletét 15 éve szocialista politikus gyakorolja, s erre a területre az MSZP a 2006-os koalíciókötéskor is igényt tartott. Közölte, hogy a szerdai koalíciós egyeztetésen úgy érzékelte, hogy az MSZP nem tud, vagy nem kíván dönteni a BKV-t felügyelő főpolgármester-helyettes személyéről. Rámutatott, hogy városvezetőként nem fogadhatta el azt, hogy egy ilyen fontos ágazat gazdátlan legyen, ezért az MSZP végleges személyi döntéséig Horváth Csabára ruházta ezt a feladatot. "Egy főpolgármester-helyettes vagy ellátja a megbízatásait, vagy nem. Erről beszélnünk kell a következő koalíciós egyeztetésen", fogalmazott Demszky Gábor.
Burányék az SZDSZ-re bíznák a BKV-t
Az MSZP fővárosi szervezete azt javasolja, hogy az SZDSZ-es Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyetteshez kerüljön a BKV teljes felügyelete. Burány Sándor, az MSZP fővárosi elnöke pénteken az MTI-nek javaslatukat azzal indokolta, hogy egyértelműnek és világosnak kell lennie, kinek a dolga és felelőssége a BKV-nál rendet teremteni.
"Abból a gyakorlatból ugyanis nem kérünk, amelyben a szabad demokraták a döntésbe beleszólást kérnek, de a politikai felelősséget a döntésekért nem vállalják" - fogalmazott.
Megbukott a kettős irányítási rendszer
A szocialista politikus szerint a fővárosi közlekedési vállalat helyzetét csak úgy lehet rendezni, ha megszüntetnék a cég kettős irányítását, azaz egyértelmű felelősségi viszonyokat teremtenek. Burány Sándor szerint megbukott az eddigi kettős irányítási rendszer, amelyben egy szabad demokrata, Ikvai-Szabó Imre és egy szocialista, Hagyó Miklós felügyelte közösen főpolgármester-helyettesként a BKV-t. Ezért azt javasolja az MSZP, hogy Ikvai-Szabó Imréhez kerüljön a cég teljes felügyelete, hogy legyen egyértelmű és világos, kinek a dolga és felelőssége a BKV-nál rendet teremteni - hangoztatta.