Távozik az LMP éléről Schiffer András. A párt a megálmodóját és a legismertebb arcát veszíti el. Döntését nem mindenki tartja önkéntesnek.
Mintha Orbán Viktor otthagyná a Fideszt – a legtöbb forrásunk eljutott a fenti hasonlatig, azt érzékeltetve, mit jelent az LMP-nek Schiffer András hátralépése. A párt társelnöke döntését az Indexnek adott interjúban jelentette be. Schiffer nemcsak a jelenlegi pozícióiról mond le – a társelnöki posztról mával, parlamenti mandátumáról a nyár végén –, de a belátható jövőben sem akar semmilyen (brüsszeli, alkotmánybírói) posztért ringbe szállni: kivonul a nagypolitikából, a pártja is csak egyszerű tagként számíthat rá a jövőben, újra ügyvédként szeretne praktizálni.
Schiffer Andrásnak nem sikerült elég szövetségest megnyernie az LMP ügyének. Részint ezért távozik pártja éléről és a parlamentből Mediaworks |
Schiffer András nem egy a sok közül az LMP-ben: alapító, szóvivő, választási listavezető, frakcióvezető volt, máig messze a legismertebb, a médiában a legtöbbet szereplő, a legnagyobb tekintélyű, a miniszterelnök által is respektált LMP-s személyiség, nélküle nagyon nehéz elképzelni egy vita- és sajtóképes, komoly választási esélyekkel harcba induló formációt. Schiffer jelentős erkölcsi tőkét halmozott fel azzal, hogy a pártszakadást megkockáztatva is kitartott az LMP eredeti iránya mellett, intellektuális kapacitását, munkabírását, a politika jogi aspektusait érintő szaktudását azok sem vonták soha kétségbe, akik egyébként nem szimpatizáltak vele, főként vezetési stílusával. Ezért is tűnik nehezen hihetőnek az önkéntes politikai száműzetés verziója. A mai LMP sokkal inkább tekinthető Schiffer András kreálmányának, mint amennyire – a Fideszt és a DK-t leszámítva – bármely párt egyetlen archoz köthető. Nem meglepő, hogy azonnal felbukkantak különféle, a külső és belső nyomásgyakorlásokra utaló magyarázatkísérletek.