Lehet-e kényszervizeltetni?
Csakhogy a fogyasztókat eddig sem csukták be, ha részt vettek egy legalább fél éves kábítószer-függőséget gyógyító kezelésen, vagy más ellátáson, illetve felvilágosításon. Dunai azt is elmondta, hogy várják a szakemberek javaslatait, „társadalmi vitára bocsátják" a kérdést.
A drogszakértők már elmondták, hogy a szerek döntő hányada pár nappal a fogyasztás után gyorsteszttel már nem kimutatható – ez alól csak néhány kivétel van, például a marihuána, amelynek nyomait – rendszeres szerhasználat esetén – két héttel az utolsó fogyasztás után is érzékelik a tesztek. Akadnak drágább vizsgálatok is, ám Dunai Mónika jelezte, a frakció számára a pénz nem számít, elő fogják teremteni a szűréshez szükséges forrásokat. Előtte azonban alaposan át kell írniuk a hazai jogszabályokat.
Módosítani kell az Alaptörvényt, amely – ma még – védi az emberi méltóságot, a polgárok jó hírnévhez való jogát, és amely törvény előtti egyenlőséget biztosít mindenki számára. Legalább egy bővített mondattal el kell tehát magyarázni, hogy milyen alkotmányos érdektől vezérelve, és milyen bizonyítékok alapján tekint a jogalkotó minden 12-18 évest potenciális drogfogyasztónak, azaz bűnelkövetőnek. Ugyanez a kérdés a politikusok és az újságírók esetében is. Ki kell dolgozni azt az alkotmányos érdeket, amellyel igazolni tudják, hogy miért csak ez a három társadalmi csoport a megbélyegzett, és miért nem indokolt a drogteszt a bírák, ügyészek, ügyvédek, államtitkárok, helyettes államtitkárok, pedagógusok, egyházi személyek, rendőrök, tűzoltók, katonák – azaz mások esetében. A részletszabályok között le kell írni, hogy kik végezhetik a mintavételt, illetve miként ellenőrzik, hogy mások vizeletét, vagy még tiszta időszakukban levett és eltett saját vizeletüket adják-e le a fiatalok, a politikusok és az újságírók a vizsgálóknak.
Változtatni kell azon a szabályon is, miszerint senki nem kötelezhető arra, hogy önmaga ellen bizonyítékot szolgáltasson. Ha más gyanú nincs arra, hogy a gyerek (politikus, újságíró) drogos, kizárólag a Kocsis-féle „törvényi vélelem", akkor a hatályos jogszabályok szerint igen nehéz lesz erőszakkal kikényszeríteni a mintaadást. Egyszerűen nem lesz rá jogalap.