Az Este hétfőnként még jól teljesít, főként azért, mert előtte adják a köztévé egyik legnézettebb műsorát, a Kékfényt. Április 14-én, hétfőn a Kékfény 346 ezres nézettséget produkált, az utána következő Az Estét pedig 182 ezren nézték. A hét többi napján Az Este nézettsége a teljes lakosság körében 65–100 ezer között hullámzott. Ezzel a teljesítménnyel pedig Az Este általában nem tud bekerülni a közszolgálati televíziók (M1, M2, Duna TV, Duna World) 20 legnézettebb műsora közé.
|
Obersovszky szereti a munkáját - a riporter a Hősök terére befutó Békemenetet közvetíti Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Az Este 2002-ben indult, 2004-ben Pulitzer-emlékdíjat kapott, akkor Kardos Ernő volt a főszerkesztő, Krizsó Szilvia és Simon András a műsorvezető. A 2006-os választások előtt volt olyan hét, amikor a nézettsége adásonként elérte a 800 ezret. 2007-ben a műsor a teljes népesség körében stabilan 5–7 százalékos nézettséget ért el.
A Századvég Alapítvány kutatócsoportja 2007 októberében készített egy elemzést Az Estéről, s azt állapították meg, hogy a műsor szakmai és politikai értelemben is megfelelt a kiegyensúlyozott közszolgálati információközlés alapvető kritériumainak.
2011 elején, amikor a Marketing&Media portál a műsor esetleges megszüntetéséről írt cikket, akkor közöltek egy olyan nézettségi adatot, hogy 2011 január utolsó hetében Az Este 280 ezer nézőt vonzott a képernyők elé a teljes lakosság körében, ez a szám 2008 hasonló időszakában még közel 350 ezer volt.
Az Index 2011 nyarán hívta fel a figyelmet arra, hogy másfél év alatt Az Este elvesztette nézőinek negyedét. Egy nézői panasz miatt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság vizsgálatot indított a műsor politikai kiegyensúlyozatlansága miatt, s a Médiatanács végül elmarasztalta a Magyar Televíziót.
|
Régi felállás Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A testület szerint Az Este nem teljesítette az átfogó és elfogulatlan tájékoztatás törvényi követelményét, mert 2010. június 14–20. között a kormányzati véleményhez képest eltérő álláspontot képviselő szereplők nem jelentek meg, ezért nem volt lehetőség egy adott téma több oldalról való megvitatására, az eltérő vélemények bemutatására. A Médiatanács ezért figyelmeztette a közszolgálati televíziót a jogsértő magatartás megszüntetésére és a jövőbeni jogsértésektől való tartózkodásra –állt a hatóság akkori közleményében.
Az Este presztízsét tovább rontotta, hogy a közmédia vezetése 2013 őszén Obersovszky Péterre, a Schmitt Pál-interjúval elhíresült riporterre cserélte le a korábbi műsorvezetőket, Szöllősi Györgyit a Híradóhoz, Gulyás Istvánt – az MTV leváltott hírigazgatóját – pedig a Ma Reggelhez helyezték át.
Emlékezetes, az elhíresült interjúban Obersovszky Péter a plágiumbotrányba keveredett Schmitt Pál köztársasági elnöknek a következő kérdést tette fel: „Elnök úr, azt világossá tette, hogy megvédi a hivatalát a politikai támadásoktól, és nem hajlandó engedni a politikai nyomásnak. Hogy önben még él a sportoló, most azt is bizonyítja, de azért önt emberként, mégpedig népszerű és meglehetősen sokak által szeretett emberként a becsületében is megbántották. Nem perel? Vagy ezt önnek mint elnöknek kötelessége elviselni?”