Az állami médiában jelenleg közel 2200-an dolgoznak, s ez lesz az ötödik nagy leépítés. 2011 nyarán és őszén hozzávetőleg 900 embert bocsátottak el, 2013 elején további 200 munkavállalótól váltak meg, s idén januárban 177 ember kirúgását jelentették be.
Úgy tudjuk, hogy az MTVA vezetése újabb kiszervezésekre készül, az elbocsátások egy része ezzel függ össze. Várhatóan a reklámértékesítéssel foglalkozó munkatársak közül küldenek el többeket, miután nemrégiben a Hamu és Gyémánt kiadó tulajdonában lévő Média Services Company Magyarország (MSC) nyerte el a közmédia televíziós, rádiós és online reklámfelületeinek értékesítésére kiírt pályázatot. Információink szerint az MTVA műszaki szakembereinek egy részét is elbocsátják, többeket kiszerveznek az Antenna Hungáriához, amely biztosítja az országos televízióműsor-szórás szolgáltatását Magyarországon.
A kiszervezésekkel kapcsolatos kérdéseinkre az MTVA-tól azt a választ kaptuk, hogy Vaszily Miklós megbízott vezérigazgató a Kreatívnak adott interjújában már elmondta, hogy a reklámértékesítés átkerül az MSC-hez a jelenlegi szakembergárdával egyetemben, rájuk a cég számít a jövőben is. További kérdéseinkre azt közölték, hogy azokra jelen pillanatban nem áll módjukban válaszolni, s türelmet kérnek.
Az MTVA idei több mint 80 milliárd forintos költségvetését nagyon megterhelte az M1 hír- és az M4 sportcsatorna elindítása. A két új adó 2015-ös büdzséje 10 milliárdra, 2016-os, teljes évi fenntartása pedig 14-15 milliárd forintra rúghat. Vaszily Miklós a szakszervezetekkel történt egyik egyeztetésén azt mondta: az alap 2016-os gazdálkodásában meghatározó lesz, hogy egész évben működik az M1 és az M4 Sport, jövőre futball Európa-bajnokság és olimpia lesz, amelyre új stúdiót kell építeni. Mindez jelentős pluszkiadásokkal jár majd.
|
Vaszily Miklós megbízott vezérigazgató Kocsis Zoltán / Népszabadság |
Az állam nemrégiben átvállalta az MTVA 47,2 milliárdos adósságállományát. Ezzel kapcsolatban Vaszily ugyanezen a fórumon azt mondta, az MTVA idén januárban törlesztett utoljára a bankoknak, mert hitelfizetési moratóriumban állapodott meg velük. Az így felszabaduló összeget már idén is a működésre fordították. Lapunk számításai szerint így az MTVA-nak 8-9 milliárd forintja maradt idén pluszban.
Információink szerint az MTVA várhatóan a jövő év második felében indíthatja el a két új tévécsatornáját, mert 2016-ban elsősorban a futball Európa-bajnokság és az olimpia közvetítésére koncentrál. Vaszily Miklós ezzel kapcsolatban korábban arról beszélt, hogy kötelezettség terheli az MTVA-t, hogy két további csatornát, egy kulturálisat és egy oktatásit indítson a közeljövőben. A „kötelezettség” nyilvánvalóan abból adódik, hogy idén júliustól az első programhelyekre kerültek a köztelevízió csatornái a digitálistévé-szolgáltatásoknál, és a törvény alapján hat „közcsatornát” kötelező a digitális csomagokban terjeszteni.