Lázár János és Balog Zoltán viszont nem szavazta meg a törvénymódosítást. A lapunkhoz eljutott információk szerint a két miniszter elvi kérdést csinált ebből. Mint beszámoltunk róla, Balognak vasárnap a Fidesz-elnökségi ülésen Orbán Viktor felmentést adott azzal, hogy ne is jelenjen meg a parlament ülésén. Lázár szintén nem volt az ülésteremben a voksolás alatt. A két miniszter a szavazás után pár perccel közös közleményt adott ki. Eszerint meggyőződésük, hogy
„mindenkinek joga van ahhoz, hogy a vasárnap munkaszüneti nap legyen. Ezért nem támogatjuk a kormány törvényjavaslatát, amely korlátozza a szabad vasárnapot".
Majd a félreértések elkerülése hangsúlyozták: távolmaradásuk „nem" szavazat, amelyet a kormány iránti lojalitásból nem adtak le.
|
Fotó: Teknős Miklós / Népszabadság |
Orbán kormányzása alatt egyik ciklusban sem fordult még elő, hogy határozott felszólítása ellenére és a külön engedélye nélkül két minisztere is nyíltan szembe meneteljen a hivatalos kormányállásponttal, azaz a politikai akaratával. Információink szerint a hétfői kormányülésen Lázár bejelentette, hogy nem szavazza meg a szabad vasárnap eltörlését. Álláspontjának lényege a lapunkhoz eljutott hírek szerint az volt, hogy a képviselői fogadóóráin azt tapasztalta, a választókörzetében élők „erősen elkötelezettek" a vasárnapi foglalkoztatási tilalom mellett. Azaz Lázár éppen hogy az emberek akaratára hivatkozott. Orbán – mondta el lapunknak egy kormánytag – tudomásul vette a kancelláriaminiszter különállását az ügyben, és nem helyezett kilátásba retorziót.
Orbán hárít
Munkatársunk megkérdezte a parlamenti szavazás után megkérdezte Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy miért gondolták meg magukat, és ha az emberek véleménye a fontos a kormány számára, miért nem várták meg az emberek döntését, vagyis a népszavazást. Kérdésünket a kormányfő udvariasan elhárítva csak annyit közölt: ugyanazt tudja mondani, amit Rogán Antal már elmondott az ügyben.
A két miniszter Orbán jóváhagyásával adott ki közleményt. Ugyanakkor egyik forrásunk szerint korántsem biztos, hogy a miniszterelnök a későbbiek során sem érezteti a renitens minisztereivel, hogy a kötelező lojalitás megsértésének következménye lesz, „és a halmazati fokozat" súlyosbító körülmény. Ez azonban nem jelenti a leváltásukat – vélelmezte.
A miniszterek ugyanakkor hivatkozhatnak arra, hogy nem voltak felkészítve a döntésre. Lázár nem tudott előzetesen sem a törvényjavaslat előkészítéséről, sem a visszakozó bejelentés időzítésről, különben a megelőző hetekben sajtótájékoztatóin nem állította volna sorozatosan, hogy a kormány részéről a kérdés le van zárva, marad a vasárnapi boltzár.
A két miniszternek százezer forint pénzbüntetést kell fizetnie a távolmaradásért, ugyanis igazolatanul voltak távol. Ugyanez igaz Kövér László házelnökre is.
|
Fotó: Teknős Miklós / Népszabadság |
Szatmáry Kristófnak azért engedték meg, hogy nemmel szavazzon, mert tavaly ő terjesztette be a zárva tartási törvényt – közölte Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője. A kereszténydemokraták tartózkodtak, bár Harrach Péter frakcióvezető nemmel voksolt, utóbb kiderült, hogy tévedésből, valójában csak tartózkodni akart.